Jak wynika z naszego cotygodniowego notowania cen skupu tuczników, minione dni nie przyniosły praktycznie żadnych ruchów w cennikach krajowych zakładów mięsnych. W porównaniu z poprzednim tygodniem zmiany są symboliczne. Za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą przeciętnie 3,70 zł netto za kilogram (ceny wahają się od 3,20 do 4.00 zł), zaś cena tuczników w wadze bitej ciepłej oscyluje wokół granicy 4,70 zł netto za kilogram półtuszy w klasie E ( od 4,40 do 5,00 zł za kilogram).

Niestety, nie o taką stabilizację, o jakiej mowa powyżej, chodziło producentom trzody. Tak niskie ceny sprawiają, że ze świecą szukać rolników, którzy są w stanie na produkcji wygenerować zadowalający (często jakikolwiek) zysk. Czy w najbliższym czasie mamy szansę na poprawę sytuacji?

Wydaje się, że jeszcze przynajmniej przez najbliższe tygodnie liczyć musimy się z tym że ceny znacząco nie wzrosną. Eksperci podkreślają, że istotna poprawa sytuacji może mieć miejsce prawdopodobnie dopiero w momencie stopniowego zdejmowania restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Uruchomienie gastronomii, hoteli oraz wznowienie możliwości organizowania imprez okolicznościowym będzie bodźcem do zwiększonej konsumpcji wieprzowiny. Jednak pomimo zapowiadanego luzowania części restrykcji, na poprawę sytuacji na rynku przyjdzie nam prawdopodobnie jeszcze poczekać.

Sprawdź aktualne notowanie cen tuczników

Chcesz sprzedać lub kupić trzodę chlewną? Sprawdź ogłoszenie na portalu Giełda Rolna!