- Minister Sawicki, zwracając uwagę na to, że rozmowy dwustronne w sprawie wołowiny prowadzone są już od wielu lat, wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie zakończą się one decyzją Ukrainy o wznowieniu możliwości importu w tym zakresie - podał resort na swojej stronie internetowej. Podkreślił, że polski minister uznaje, iż utrzymywanie zakazu jest nieuzasadnione.
Sawicki zapewnił swojego ukraińskiego rozmówcę, że Polska podjęła wszelkie działania bioasekuracyjne, zgodne z prawem UE i przepisami międzynarodowymi ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF). Poinformował, że poza przypadkami ASF, wykrytymi w Polsce w lutym u dwóch padłych dzików, nie zaobserwowano nowych zachorowań. - Należy więc stwierdzić, że wirus ten nie migruje - czytamy w komunikacie.
Ministrowie ustalili, że podczas spotkania przedstawicieli służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy podczas Sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt 28 maja w Paryżu zostaną omówione wszystkie kwestie weterynaryjne dotyczące eksportu na Ukrainę. Sawicki zaproponował również, aby po tych rozmowach, ukraińscy inspektorzy przyjechali do Polski, by zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez polskie służby weterynaryjne ws. ASF.
Z kolei podczas Targów "Agro" w Kijowie 4 czerwca planowane jest spotkanie szefów resortów rolnictwa Polski i Ukrainy. - Zostanie na nim wypracowane wspólne stanowisko dotyczące współpracy w obszarze rolnictwa - podał resort.
W ubiegłym roku eksport wieprzowiny na Ukrainę wyniósł 19,2 tys. ton o wartości 138 mln zł (33 mln euro). Polską wieprzowinę importują nadal np. takie kraje, jak Wietnam, Stany Zjednoczone, czy Hong Kong.
Komentarze