Na rynku jest szereg produktów do schładzania powietrza i systemów wentylacyjnych dla chlewni. Przyglądamy się ciekawym rozwiązaniom, które warto rozważyć przy budowie obiektu lub modernizacji starych budynków.

DO STEROWANIA MIKROKLIMATEM

Firma Hodowca przedstawia nowy Komputer Lumina 21 do sterowania mikroklimatem w chlewni. System może obsługiwać jednocześnie od 8 do 24 sekcji w budynku bez względu na ich wielkość.

- Działanie komputera opiera się na inteligentnym sterowaniu klimatem dzięki kontrolerowi OptiSec (automatyczna optymalizacja). Jest to szereg analizowanych przez komputer czynników, które decydują o warunkach panujących w chlewni. Na ich podstawie dobierane są odpowiednie ustawienia wlotów i wylotów powietrza. Tak, aby w razie konieczności doprowadzić do ogrzania lub ochłodzenia powietrza, bądź też zmiany wilgotności wewnątrz pomieszczeń inwentarskich - tłumaczy Andrzej Komornicki z firmy Hodowca.

Warto zwrócić uwagę, że komputer automatycznie ustawia poziom wentylacji na podstawie warunków klimatycznych nie tylko panujących wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku, uwzględnia również sezonowe zmiany klimatu. Lumina posiada także wiele dodatkowych funkcji takich jak inteligentna centralna kontrola powietrza, rozbudowane zarządzanie danymi, wysyła również sygnały ostrzegające przed usterkami. Lumina umożliwia sterowanie nie tylko z komputera PC, ale także ze smartfonu. Komputer zbiera informacje m.in. na temat temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz, wilgotności względnej wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, poziomu CO2 i NH3 w chlewni, pomiar ciśnienia, sterowanie ogrzewaniem i schładzaniem temperatury wewnątrz, pomiar przepływu powietrza, sterowanie grupami wentylatorów, włączanie lub wyłączanie grup wentylatorów, równoległe sterowanie różnymi grupami wentylatorów.

HYBRYDOWY WENTYLATOR

Wentylator posiada silnik hybrydowy, łączy zalety silników prądu zmiennego i stałego. Największą korzyścią z użytkowania I-Fan, który znajduje się również w ofercie firmy Hodowca, jest obniżenie kosztów zużycia energii nawet o 75 proc. Wydajne silniki wentylatorów produkują mniej ciepła, przez co podczas pracy zużywają mniej energii. Wszystkie elementy mechaniczne i elektroniczne znajdują się w jednej metalowej obudowie wentylatora. Praca wentylatora jest łatwa do kontrolowania za pośrednictwem komputera kontrolującego Fancom. W przypadku przeciążenia i przegrzania wentylatory mogą być regulowane również ręcznie. System Failesafe utrzymuje automatyczne uruchamianie wentylatora przy najniższej wartości napięcia, jeśli sygnał z komputera przestanie być wysyłany np. podczas braku energii elektrycznej. Wydajność wentylatora może być regulowana przez sterownik w zależności ...

Pełna treść artykułu w najnowszym wydaniu miesięcznika "Farmer". Kliknij tutaj, aby zamówić prenumeratę.