Dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w gminie Niegosławice (pow. żagański, woj. lubuskie), oraz w gminie Rybno (pow. działdowski, woj. warmińsko - mazurskie). Na razie nie znamy szczegółów obu ognisk, nieoficjalnie mówi się jednak, że oba miały miejsce w niewielkich stadach trzody chlewnej. 

Oba ogniska wybuchły w strefie czerwonej, jednak ognisko w powiecie żagańskim znajduje się na jej skraju, stąd wkrótce zasięg strefy ulegnie z pewnością zwiększeniu. 

To pierwsze ogniska w tym roku w tych regionach. Oba obszary w minionym roku były jednak doświadczone przez pomór: Zarówno w powiecie żagańskim, jak i działdowskim w zeszłym roku potwierdzono po jednym ognisku ASF, jednak w województwie lubuskim i warmińsko-mazurskim w minionym sezonie mieliśmy odpowiednio 5 i 19 ognisk ASF. 

To kolejne ogniska ASF potwierdzono w tym roku. Dwa pierwsze wystąpiły na początku czerwca w powiecie leszczyńskim i kościańskim w Wielkopolsce. Zeszły rok zakończył się rekordowym wynikiem 124 ognisk, w których padło, lub zostało ubitych ponad 41 tys. świń. 

Sprawdź najnowsze informacje na temat ASF!