Przypomnijmy: w czwartek potwierdzono występowanie ASF w stadach świń zlokalizowanych w województwie wielkopolskim i lubelskim.

Na tym nie zatrzymał się licznik tegorocznych ognisk. Już w piątek potwierdzono bowiem dwa nowe stada w których pojawiła się choroba.

Gdzie wybuchły ogniska ASF?

Czwarte ognisko ASF wybuchło w stadzie świń zlokalizowanym w gminie Banie Mazurskie w powiecie gołdapskim (północno-wschodnia część województwa warmińsko-mazurskiego. Na terenie tym obowiązuje strefa różowa związana z występowaniem ASF dzików. 

Piąte ognisko ASF potwierdzono z kolei w gminie Milanów w powiecie parczewskim (województwo lubelskie). Ognisko to jest oddalone o około 10 km od miejsca wystąpienia innego ogniska, które potwierdzono w miniony czwartek. W związku z tym już wcześniej było wiadome, że teren ten zostanie wkrótce objęty strefą czerwoną.  

Sezon ASF rozpędza się

Od początku czerwca potwierdzono już cztery ogniska ASF w stadach trzody chlewnej. Przypominamy, że okres późnej wiosny i lata od zawsze jest czasem wzmożonego występowania wirusa pomoru w stadach trzody chlewnej.. Apelujemy, by niezależnie od wielkości stada zachować zdrowy rozsądek i dołożyć wszelkich starań, aby pomór nie przedostał się do naszego gospodarstwa. Szczególnie, że w większej części kraju presja wirusa w otoczeniu jest bardzo duża.