W sierpniu br. krajowa branża mięsna alarmowała o trudnej współpracy z sieciami handlowymi, ich niechęci do sprzedaży mięsa, które pochodzi od zwierząt utrzymywanych w strefach, które zostały wyznaczone w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

ASF w kluczowych regionach chowu świń

Hodowcy i zakłady mięsne podkreślały, że 30 proc. krajowej produkcji tucznika znajduje się już w strefie czerwonej (III strefa ASF). W nowych strefach ASF znalazły się w tym roku regiony, które charakteryzują się wysokim stopniem specjalizacji w produkcji trzody chlewnej i dużą koncentracją ferm, jak chociażby część woj. łódzkiego, północne Mazowsze, część Wielkopolski. 

Mimo nowych stref, nic nie zmienia się w nadzorze weterynaryjnym przed sprzedażą świń, pobierane są próbki krwi od zwierząt w kierunku ASF, wyniki badań są ważne przez 7 dni. Cały łańcuch produkcji wieprzowiny od hodowcy po zakład mięsny, przy udziale Inspekcji Weterynaryjnej spełnia wymogi prawne, by wykluczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 

Największe sieci handlowe odmawiały odbierania produktów wyprodukowanych z żywca pochodzącego ze stref ASF - wyjaśniało branżowe porozumienie. - Tym samym łamią przyjęte kilka lata temu zobowiązanie o zaniechaniu stygmatyzowania wieprzowiny z rejonów dotkniętych chorobą – można było przeczytać w komunikacie.

Zmiana sytuacji? 

Sieć sklepów Biedronka poinformowała, w ostatnim czasie o możliwych zmianach na etykietach opakowań z mięsem wieprzowym. Od przyszłego tygodnia klienci Biedronki mogą znaleźć również mięso wieprzowe oznaczone nowym symbolem składającym się z liter PL IW z unikalnym numerem wpisanym w okrąg. Co to oznacza?

 - Nowy kształt – koło zamiast owalu – to najłatwiejszy sposób na rozróżnienie tych dwóch symboli. Nowy symbol koła oznacza, że mięso wieprzowe​ pochodzi ze strefy III ASF, ale nie z gospodarstw, w których wykryto ASF. Mięso oznaczone okrągłymi znakami pochodzi od zwierząt, które zostały przebadane i oznaczone jako wolne od ASF, znajdując się pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Nie ma różnic w jakości między mięsem wieprzowym oznaczonym którymkolwiek z tych znaków - wyjaśnia w komunikacie sieć sklepów Biedronka.

- Dzięki naszym systemom jakości jesteśmy w stanie prześledzić dokładnie losy każdego kawałka świeżego mięsa, zanim trafiło na nasze półki. Ponadto ściśle współpracujemy z inspekcjami sanitarną oraz weterynaryjną z nadrzędnym celem dostarczania naszym klientom najlepszych jakościowo produktów, a także kompletu informacji niezbędnych klientom do podjęcia świadomych decyzji konsumenckich - mówi Tomasz Grzegorczyk, dyrektor działu kontroli jakości produktów świeżych i bezpieczeństwa żywności w sieci Biedronka.