W przypadku budynków inwentarskich, o zapewnieniu zwierzętom hodowlanym odpowiednich warunków termicznych decyduje odpowiednio gruba warstwa ociepleniowa ścian, a w szczególności dachów. Jej zadaniem jest ochrona inwentarza przed nadmiernym wychładzaniem i nagrzewaniem.

Termoizolacja od sufitu

Przy docieplaniu budynków inwentarskich warto pomyśleć o dociepleniu sufitu, które można wykonać przy użyciu płyt z utwardzonym rdzeniem PIR, który z obu stron dodatkowo zabezpieczony jest okładziną gazoszczelną. Ta ostatnia składa się z kilku warstw polimerów oraz folii aluminiowej. Płyty te charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, trwałością, a poważniejsze obniżoną nasiąkliwością, dzięki czemu można je z powodzeniem myć pod ciśnieniem, we wnętrzach nowoczesnych budynków inwentarskich.

Ponadto współczynnik przewodzenia ciepła [λ] tych materiałów waha się od 0,023 do 0,028 (W/mK), co gwarantuje docieplenie sufitu budynku inwentarskiego, przy zastosowaniu prawie dwukrotnie mniejszej grubości izolacji.

Ze względu na swoją sztywność i twardość, płyty przymocowuje się bezpośrednio wkrętami do: krokwi, jętek bez profili PCV lub w formie sufitu podwieszanego z zastosowaniem profili PCV nad pokryciem dachowym. Ponadto wyróżniają się zwiększoną odpornością na zakładanie gniazd i nor przez owady oraz gryzonie i ptaki.