Wykorzystanie ziół w profilaktyce chorób zwierząt nie jest żadną nowością. Ekstrakty roślinne od wieków wykorzystywane były bowiem w leczeniu i zapobieganiu różnego rodzaju schorzeń nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. W chwili wycofania z rynku antybiotykowych stymulatorów wzrostu, znaczenie fitobiotyków ponownie wzrosło – stały się one bowiem cenną alternatywą dla ASW. Zagadnieniu znaczenia substancji fitobiotycznych w żywieniu trzody chlewnej poświęcona była jedna z prelekcji podczas tegorocznej „Fermy”. Wykład na ten temat poprowadził Krystian Antkowiak z firmy EW Nutrition.

Jak mówił prowadzący, intensyfikacja produkcji trzody chlewnej, choć niewątpliwie korzystna z ekonomicznego punktu widzenia, stwarza ryzyko pogorszenia dobrostanu i statusu zdrowotnego zwierząt. Jednym z czynników eliminujących te problemy jest właśnie wykorzystanie dodatków fitobiotycznych. –Fitobiotyki są to złożone związki pochodzenia roślinnego. W odróżnieniu od zwierząt, rośliny nie mają możliwości ucieczki w chwili zagrożenia. W toku ewolucji musiały wykształcić innego rodzaju mechanizmy obronne. Produkcja specyficznych związków chemicznych umożliwia ochronę przed bakteriami wirusami, grzybami a także zniechęca zwierzęta roślinożerne. Związki nadające roślinom wspomniane właściwości z powodzeniem można wykorzystać w żywieniu zwierząt- tłumaczył.

Spośród wielu właściwości dodatków fitobiotycznych, jako najważniejsze prowadzący wymienił działanie antybakteryjne, przeciwutleniające i wspomagające trawienie. Działanie bakteriobójcze – a częściej bakteriostatyczne – przeciwdziała występowaniu procesów zapalnych w przewodzie pokarmowym czy drogach oddechowych. Właściwości przeciwutleniające poprawiają jakość mięsa, natomiast aktywacja pracy układu trawienia zwiększa strawność paszy. W konsekwencji zastosowanie fitobiotyków niesie ze sobą takie korzyści jak zmniejszenie wykorzystania antybiotyków, pozytywny wpływ na kondycję zdrowotną zwierząt i poprawę efektywności żywienia.

Jak mówił Antkowiak, skuteczność dodatków fitobiotycznych zależy jednak od wielu czynników: szczególnie ważny jest właściwy dobór ziół obecnych w składzie dodatku. Odpowiednia kompozycja wyciągów wykazuje działanie synergistyczne, czyli mówiąc prościej kilka połączonych dodatków wykazuje silniejsze właściwości niż w przypadku ich pojedynczego zastosowania. Równie istotnym czynnikiem jest prawidłowa standaryzacja składu preparatu pod kątem koncentracji składników aktywnych – zawartość poszczególnych związków w ziołach może się bowiem zmieniać, aby dodatek był skuteczny koncentracja składników aktywnych w preparacie musi być na odpowiednim, stałym poziomie.. Inne ważne czynniki wpływające na skuteczność dodatków, to wysoka jakość surowców i właściwa technologia produkcji.

W trakcie wykładu, prowadzący zaprezentował także preparat „Activo” – dodatek fitobiotyczny oferowany przez firmę EW Nutrition – preparat zawiera w swoim składzie miedzy innymi wyciąg z rozmarynu, oregano, chili i cynamonu. Nowością jest poddanie preparatu otoczkowaniu – substancje czynne zawieszone są  wewnątrz specjalnej kapsułki. Dzięki temu tylko 20 – 30 proc. substancji czynnych uwalnia się w żołądku, a pozostałe dopiero w jelicie cienkim – czyli tam, gdzie jego działanie jest najbardziej porządane. Otoczkowanie niesie ze sobą także inne zalety: dodatek jest stabilny w warunkach wysokiej temperatury, wolniej się utlenia i mniejsze są straty związane z pyleniem.