Jak informuje agencja informacyjna Reuters - Zakład w Sioux Falls zatrudnia 3700 pracowników, dostarcza na amerykański rynek 130 mln porcji żywności tygodniowo, czyli ok. 18 mln porcji dziennie.

Firma ma też zawiesić działalność w kolejnych zakładach mięsnych przetwarzających wieprzowinę, począwszy od 11 kwietnia br. i w następnych dwóch dniach (12 i 13 kwietnia) całkowicie będzie wygaszać w nich produkcję.

Kim Malsam-Rysdon, sekretarz departamentu zdrowia z Południowej Dakoty, powiedziała w środę (8 kwietnia), że zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u ponad 80 pracowników Smithfield Foods.

Sekretarz, w wypowiedzi dla mediów podkreśliła, że Smithfield jest jedną z firm, które Departament Zdrowia określił jako „punkt zapalny”. Powiedziała, że urzędnicy ds. Zdrowia ściśle współpracują z firmą, aby upewnić się, że wszyscy przestrzegają zasad bezpieczeństwa i kwarantanny.

Smithfield opublikował na swojej stronie internetowej wytyczne dotyczące zasad firmy w zagrożeniu COVID-19. Zgodnie z nimi, pracownicy, którzy uzyskają pozytywny wynik testu, zostaną poddani kwarantannie z wypłatą wynagrodzenia. Firma zapewnia również 500 dolarów „Premii za odpowiedzialność” wszystkim swoim pracownikom zespołu produkcyjnego i dystrybucyjnego.

Smithfield Foods, dawna fabryka Johna Morrella, jest jednym z największych pracodawców w Sioux Falls.

O zamknięciu zakładu uboju świń i produkcji wieprzowiny w poniedziałek poinformował również Tyson Foods Inc (TSN.N). Fabryka jest zlokalizowana w Columbus Junction w Iowa. W zakładzie COVID-19 potwierdzono u 24 pracowników. Zamknięte zostały również amerykańskie zakłady produkujące wołowinę prowadzone przez JBS USA [JBS.UL] i National Beef Packing Company.

Epidemia koronawirusa w znaczący sposób dotyka amerykańskie społeczeństwo. W ciągu ostatniej doby zmarły co najmniej 1783 osoby - według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrosła tym samym do 16478.