Wiele wskazuje na to, że ceny skupu świń wreszcie przestaną spadać. Trudno jednak o optymizm. Ceny znajdują się obecnie na poziomie, który dla większości rolników oznacza produkcję poniżej kosztów.

Spośród kilkunastu zakładów na terenie całego kraju, z którymi kontaktujemy się w naszej cotygodniowej sondzie, jedynie w dwóch nastąpiły obniżki cen wielkości 10 groszy. Pozostałe utrzymały poziom cen sprzed tygodnia. Na dzień dzisiejszy średnia cena skupu żywca wieprzowego w klasie I wynosi 3,27 zł/kg netto (o 5 groszy mniej niż przed tygodniem), a w przypadku tuczników ocenianych poubojowo, cena za klasę E wynosi 4,6 zł/kg netto, czyli niemal dokładnie tyle samo co w zeszłym tygodniu. Ceny żywca wahają się w granicach 3 – 3,7 zł/kg netto, a za tuczniki sprzedawane w WBC zakłady płacą od 4,4 do 4,95 zł netto za kilogram klasy E.

Zdaniem Grażyny Filip z zakładów mięsnych „Łuków”, trudno jest przewidzieć co przyniosą najbliższe tygodnie. Ceny znajdują się już na tak niskim poziomie, że trudno oczekiwać by mogły jeszcze bardziej spaść, jednak brak jest również przesłanek świadczących o możliwości szybkich podwyżek. Z pewnością nie nastąpią one w najbliższym czasie.