O podejrzeniu pierwszego przypadku ASF w Niemczech informowaliśmy w czwartek rano:

Jak donosi agencja Reuters, informacja ta została właśnie potwierdzona przez niemiecką minister rolnictwa Julię Kloeckner. Obecność pomoru potwierdzono w tkankach dzika znalezionego w dystrykcie Sprewa – Nysa w Brandenburgii, tuż przy granicy niemiecko-polskiej. Podejrzenie choroby zgłoszono wczoraj wieczorem. Potwierdziły ją uzyskane dziś wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Friedricha Loefflera.

Jak informuje Reuters, w Niemczech pojawiły się ogromne obawy o możliwości eksportu wieprzowiny zwłaszcza na rynek chiński, a także pozostałe rynki azjatyckie. Do tej pory kraje te nakładały zakazy importu wieprzowiny z państw objętych afrykańskim pomorem świń. Przy dużym uzależnieniu niemieckiego rynku od eksportu, wystąpienie ASF w tym kraju może być katastrofą dla niemieckich producentów. Zagrożenie są również rolnicy z pozostałych krajów UE – nadpodaż wieprzowiny na rynku niemieckim przełożyć się może na spadek cen w całej UE.

Jak zapewniła niemiecka minister rolnictwa, władze kraju są w stałym kontakcie ze stroną chińską. Trwające rozmowy mają na celu zachowanie eksportu z regionów kraju wolnych od choroby. Jak na razie jednak nie wprowadzono zasady regionalizacji, utrzymanie eksportu wisi zatem na włosku.

Kloeckner zapewniła również, że w chwili obecnej „nie ma powodów do paniki”, a władze pracują obecnie nad opracowaniem działań które należy podjąć w celu zwalczania choroby – zwłaszcza ochrony ferm trzody chlewnej.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.