Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, ostatni tydzień przyniósł zauważalny spadek cen świń rzeźnych. Tyczy się to szczególnie półtusz w wadze bitej ciepłej, niemniej obniżki odnotowano też w przypadku wagi żywej. 

Za tuczniki w klasie E krajowe skupy płacą obecnie średnio 6,98 zł netto za kilogram, co oznacza że w ciągu minionych siedmiu dni ceny spadły przeciętnie o blisko 20 groszy. Ceny wahają się w granicach 6,30 - 7,20 zł netto za kilogram. Żywiec wieprzowy wyceniany jest obecnie średnio na 5,37 zł netto za kilogram, co oznacza że w porównaniu z zeszłym wtorkiem ceny spadły przeciętnie o 6 groszy. Z sygnałów od rolników wiemy jednak, że w niektórych skupach obniżki są znacznie wyższe. Ceny żywca wahają się w granicach 4,63-5,70 zł netto za kilogram. 

Mimo iż w porównaniu z latami ubiegłymi obecnie obserwowane stawki wydają się relatywnie wysokie, trudno jest mówić o utrzymaniu opłacalności produkcji. Lwią część przychodu ze sprzedaży tucznika pochłania bowiem zakup pasz, których ceny biją obecnie kolejne rekordy.