Na rynku warchlaków po raz pierwszy od wielu tygodni obserwujemy pewne ożywienie. Niestety w głównej mierze tyczy się ono wzrostu cen zwierząt importowanych: Stawki za warchlaki krajowe wzrosły jedynie nieznacznie.

Ile kosztuje warchlak importowany?

Według naszej sondy ceny za warchlaki importowane wzrosły w minionym tygodniu średnio o 23 złote. Uśredniona stawka za zwierzęta duńskie wynosi obecnie 134 złote. Importerzy tłumaczą to przede wszystkim uwolnienie powiatu piotrkowskiego z czerwonej strefy. Wśród tamtejszych producentów pojawiło się tym samym pewne zainteresowanie związane z obsadzaniem tuczarni. Importerzy nie wykazują jednak huraoptymizmu - jak powiedział nam przedstawiciel jednej z firm skupowych, wzrost zainteresowania może być bowiem tylko chwilowy. 

Ile za warchlaki krajowe?

Ewentualny wzrost popytu na warchlaki jak na razie nie przełożył się niestety na ceny zwierząt krajowych. Większość producentów zdecydowała się podtrzymać stawki z zeszłego tygodnia. Zwierzęta w masie 20 kilogramów kosztują obecnie średnio 112 zł (5 zł więcej niż tydzień temu), zaś kupując warchlaki w wadze 30 kilogramów musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 152 zł (o symboliczną złotówkę więcej niż tydzień temu). 

Pomimo tego wśród części producentów pojawia się jednak delikatny optymizm, niestety do opłacalności chowu jeszcze daleka droga. Jak mówi nam jeden z rolników, aby pokryć koszt produkcji warchlaki (30 kg) musiałby sprzedawać w cenie 200 zł. Kiedy takie stawki zaczną obowiązywać? Tego na tą chwilę nie wie nikt. 

A o kondycji krajowych producentów trzody rozmawiać będziemy 3 listopada podczas konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Już teraz zgłoś swój udział w wydarzeniu! 

137455_940.jpg
137455_940.jpg
137379_940.jpg
137379_940.jpg