Od początku roku ceny duńskich warchlaków nieustannie rosły. W zeszłym tygodniu po raz pierwszy cena nie uległa zmianie. W tym tygodniu na duńskiej giełdzie można obserwować ponowne utrzymanie cen warchlaków.  

Warchlaki o statusie PRRS negatywnym wyceniono dziś na 465,00 DKK/szt., a sztuki o statusie PRRS pozytywnym na 445,00 DKK/szt. Stawki dotyczą warchlaków o masie 30 kg. 

Stawki nie uległy zmianie w porównaniu z poprzednim notowaniem.

Z kolei w porównaniu do wyceny z analogicznego okresu ubiegłego roku obecne stawki są niższe o 155-160 DKK/szt. w zależności od statusu.

Status SPF-PRRS negatywny oznacza warchlaki wolne od PRRS. Z kolei SPF-PRRS pozytywny dotyczy warchlaków z PRRS. Zaś status konwencjonalny oznacza, że status zdrowotny warchlaków nie jest potwierdzony przez SPF.

Dla przypomnienia PRRS (z ang. Porcine Reproductive Respiratory Syndrome), czyli Zespół rozrodczo-oddechowy świń, jest uważany za jedną z najistotniejszych jednostek chorobowych trzody chlewnej. Zainfekowane PRRSV stada mogą dotkliwie ucierpieć w wyniku poważnych strat zarówno w reprodukcji stada podstawowego, jak i odchowie prosiąt. Wirus raz przedostawszy się na fermę, pozostaje w niej aktywny, a walka z nim jest sporym wyzwaniem dla hodowców.

Obecne notowania warchlaków

Stawka za warchlaki o statusie PRRS negatywnym wynosi 465,00 DKK/szt., tj. 291,42 zł/szt.

Stawka za warchlaki o statusie PRRS pozytywnym wynosi 445,00 DKK/szt., tj. 278,88 zł/szt.

Stawka za warchlaki o statusie konwencjonalnym wynosi 430,00 DKK/szt., tj. 269,48 zł/szt.

1 DKK = 0,6267 (wg NBP z dnia 31.03.2021r.)

Podane stawki będą obowiązywać w Danii przez najbliższy tydzień.