Minione dwa tygodnie były na rynku trzody chlewnej czasem stabilizacji. Praktycznie od końca lutego ceny tuczników nie uległy większej zmianie. Nasza dzisiejsza sonda wskazuje na to, że w większości skupów obowiązują stawki ustalone właśnie dwa tygodnie temu. 

Ile kosztują tuczniki?

Jak wynika z naszego notowania, za tuczniki w klasie E (według klasyfikacji SEUROP) krajowe skupy płacą obecnie średnio 10,39 zł netto, czyli o symboliczny grosz mniej niż w poprzednim notowaniu. Ceny wahają się w granicach 9,75 - 10,70 zł netto za kilogram. Nie zmieniła się również cena tuczników w wadze żywej. Kosztują one obecnie 8,09 zł netto za kilogram, czyli dokładnie tyle samo co w naszym poprzednim notowaniu. Ceny wahają się w zakresie 7,60 - 8,60 zł netto za kilogram.  

Są perspektywy na podwyżkę

Zdaniem specjalistów obecnie rynek jest zrównoważony, jednak istnieje na nim przestrzeń na podwyżki cen:

W oczekiwaniu na nowe impulsy eksportowe z Azji, przetwórnie intensywnie negocjują możliwość sprzedaży swoich produktów po wyższych cenach do sieci handlowych. Dodatkowym czynnikiem charakteryzującym rynek jest stosunkowo niski poziom zapasów wieprzowiny w zakładach mięsnych, który wobec zbliżającego się sezonu grillowego może dać impuls do dalszych wzrostów cen skupu - informuje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh "POLPIG"

Również specjaliści banku Credit Agricole wskazują na to, że przynajmniej do końca III kwartału roku ceny tuczników powinny rosnąć.