Zdecydowana większość ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków zdecydowała się na podtrzymanie cen z poprzedniego tygodnia.

Nastroje na rynku warchlaków

Katastrofalna sytuacja na rynku tuczników przekłada się na coraz niższy popyt na warchlaki, jak podkreśla jeden z naszych rozmówców. Dodatkowo sytuację komplikuje ASF oraz zdecydowany wzrost zachorowań na covid, jak dodaje.

Problem potęgowany jest przez wysokie ceny pasz, jak podkreśla Łukasz Przytarski.

– Konieczność zakupu drogiej paszy, jeszcze w trzecim i czwartym kwartale zeszłego roku ceny pasz były niższe niż w pierwszym kwartale bieżącego roku, przy tych cenach skupu tuczników powoduje, że każdy się zastanowi czy to faktycznie ma sens i czy w przypadku tuczów otwartych nie się nie wstrzymać – zaznacza.  

Inny zaś podkreśla, że aktualna sytuacja nie ma logicznego uzasadnienia.

– Ta sytuacja nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Po prostu korporacje chcą nas wykończyć i dużo im już nie brakuje. Chcą z nas zrobić drugą Hiszpanię – stwierdza.

Z kolei trzeci z naszych rozmówców zaznacza, że sytuacja unormuje się dopiero po redukcji pogłowia loch do poziomu 400 tys. sztuk.

– Nie jest ciekawie. Z tygodnia na tydzień ludziom coraz bardziej ręce opadają. Nie ma już z czego dokładać i nawet najwięksi optymiści nie mają już pojęcia co zrobić dalej. Mówi się, że sytuacja nie uspokoi się dopóki nie zejdziemy do poziomu 400 tys. macior, czyli jeszcze kawałek drogi przed nami – mówi.

Zaś Remigiusz Bilski, kierownik regionalny ds. sprzedaży z PH Konrad, mówi o ograniczeniu pogłowia loch w skali Europy.

– Wszyscy na rynku trzody są zrezygnowani i wymęczeni. Poza Duńczykami, którzy są wiecznymi optymistami, ponieważ muszą nakręcać ten rynek i szukać wszelkich pozytywów jak np. to, że w USA mięso mocno podrażało i jest go mniej, zaś w Hiszpanii, jako jedynym kraju europejskim, podniesione zostały ceny tuczników. Pomimo tego nastroje na rynku są podłe. Cena niemiecka stoi jak zamurowana, tuczniki w kraju nadal tanieją, a perspektywy na najbliższe miesiące nie są najlepsze. Handel warchlakami… istnieje, choć większość transakcji idzie dość opornie. Duńczycy są obecnie skorzy negocjować wysokość bonusów o kilka euro. I trwa taki marazm. Wszyscy czekają aż będzie lepiej. Niektórzy skazali już cały ten rok na stratę, inni zaś, w tym Duńczycy, trzymają się nadziei, że więcej mięsa zacznie wyjeżdżać poza Europę. Sądzę jednak, że musimy poczekać aż w Europie spadnie pogłowie loch, nie będzie nowych pokryć, nowych urodzeń i nowych tuczników. Może wtedy ten rynek odżyje. Nie spodziewałbym się znacznej poprawy w pierwszej połowie roku – informuje Bilski.

Nasi rozmówcy podkreślają, że na razie nie ma przesłanek do podniesienia cen. Część z nich obawia się, że kolejnych kilka tygodni braku zmian na rynku tucznika może wymusić korekty w cennikach za warchlaki.

Chcesz sprzedać lub kupić warchlaki? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna!

Po ile warchlaki krajowe (04.02.2022)?

Niemal wszystkie punkty sprzedaży warchlaków z krajowej produkcji zdecydowały się na utrzymanie cen z poprzedniego tygodnia.

Zgodnie z wynikami naszej cotygodniowej sondy, stawki za warchlaki z krajowej produkcji ważące 20 kg wynoszą obecnie średnio 148 zł/szt. netto, tj. o 1 zł/szt. więcej niż przed tygodniem. Ceny minimalnie osiągają 120 zł/szt. netto, zaś maksymalne 170 zł/szt. netto.

Z kolei krajowe warchlaki w masie 30 kg kosztują średnio 196 zł/szt. netto, tj. o 4 zł/szt. mniej niż w zeszłym tygodniu.  Ich ceny mieszczą się w zakresie 170 - 210 zł/szt. netto.

ceny warchlaków krajowych z dn. 04.02.2022
ceny warchlaków krajowych z dn. 04.02.2022

Ceny warchlaków importowanych (04.02.2022)?

Ponad połowa ankietowanych punktów sprzedaży warchlaków z Danii zdecydowała się na podtrzymanie cen z poprzedniego tygodnia.

Zwierzęta importowane z Danii wyceniane są obecnie na średnio 194 zł/szt. netto, tj. o 3 zł/szt. mniej niż przed tygodniem. Ich ceny wahają się w zakresie od 140 do 224 zł/szt. netto. Podane ceny dotyczą warchlaków w masie 30 kg.

ceny warchlaków importowanych z dn. 04.02.2022
ceny warchlaków importowanych z dn. 04.02.2022