Słoma przez stulecia wykorzystywana była jako materiał budowlany. W naszym kraju bardzo długo była ona podstawowym materiałem służącym do krycia dachów. Jej słabe strony (wysoka łatwopalność i ograniczona odporność na działanie wilgoci) sprawiły jednak, że słomiane strzechy dawno już przestały być charakterystycznym elementem krajobrazu polskiej wsi. Nie znaczy to jednak, że znaczenie słomy jako materiału budowlanego spadło do zera. Popularność zdobywają bowiem prefabrykaty budowlane wykonane na bazie słomy. Ciekawym rozwiązaniem związanym z konstrukcją budynków dla trzody chlewnej jest sufit wykonany z płyt słomiano – cementowych.

Takie rozwiązanie zastosowano w tuczarni Clausa Drejera która mieści się niedaleko miejscowości Løgstør w północno – zachodniej Danii. Obiekt może pomieścić do 4500 tuczników. Jak mówi nam właściciel, ciekawą właściwością płyt słomiano – cementowych jest zdolność przepuszczania powietrza: dzięki temu powierzchnia sufitu pełni rolę elementu systemu doprowadzania świeżego powietrza do obiektu. Tak jak w klasycznych sufitach dyfuzyjnych powietrze wnika na poddasze pod okapem, tam ogrzewa się i  stopniowo wnika do wnętrza komór. Obiekt jest oczywiście wyposażony w kominy wyciągowe które usuwają z tuczarni zużyte powietrze, generując jednocześnie podciśnienie, dzięki któremu świeże powietrze wnika do wnętrza obiektu - tłumaczy właściciel.

Rozwiązanie takie do minimum ogranicza ryzyko wystąpienia przeciągu, przez co sprawdza się doskonale w pomieszczeniach dla młodych zwierząt. Z powodzeniem może być jednak użyte w obiektach dla wszystkich grup produkcyjnych trzody, czego przykładem jest tuczarnia Clausa Drejera. Płyta słomiano – cementowa dodatkowo w procesie produkcyjnym poddana jest impregnacji, co sprawia że cechuje się ona wysoką wodotrwałością. Dzięki temu nie traci ona swoich właściwości w warunkach podwyższonej wilgotności jakie często panują w chlewni. Impregnacja sprawia też.  że materiał taki jest trudno zapalny.

Jako wadę płyt słomiano – cementowych wymienić należy przede wszystkim ich niejednorodną strukturę. Powierzchnia takich płyt jest porowata co utrudniać może utrzymanie optymalnego poziomu higieny.

Płyty słomiano - cementowe powstają z rozdrobnionej słomy która jest następnie poddawana prasowaniu pod ciśnieniem 1,6MPa w temperaturze rzędu 180ºC. Obróbka taka sprawia że produkt jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.