Obecnie w Danii żyje blisko 200 000 świń, które są hodowane bez stosowania antybiotyków. Pogłowie trzody, specjalistycznie nazywanej OUA, czyli wolnej od antybiotyków do 2021 roku ma być zwiększone do 1,5 mln świń. Projekt prowadzony jest przez Danish Crown, Danish Technical University, Copenhagen University, Statens Serum Institut oraz SEGES.

- Ten projekt potwierdza, że idziemy w dobrym kierunku, który może być dla hodowców bardzo dochodowy - przyznał duński minister żywności i środowiska Esben Lunde Larsen.

„Celem tego systemu jest stworzenie solidnych pod względem naukowym podstaw do zwiększenia produkcji trzody chlewnej bez stosowania antybiotyków przez cały cykl życia świni, tak aby produkcja OUA mogła stać się dochodowa dla hodowców działalnością”- czytamy w oświadczeniu naukowców. W Danii pierwsze próby tego typu hodowli świń rozpoczęto w 2015 roku.

Jak wygląda hodowla świń OUA ?

Świnie OUA są produkowane bez antybiotyków od urodzenia do uboju. Jednakże, jeśli świnia zachoruje i weterynarz zadecyduje o zastosowaniu antybiotyków, to w przyszłości zostanie ubita i sprzedana jako świnia bez oznaczenia OUA. Warto podkreślić, że świnie OUA nie są karmione tłuszczem zwierzęcym oraz produktami krwiopochodnymi lub rybnymi.

Osoby zaangażowane w projekt uważają, że produkcja na dużą skalę jest opłacalna. - Produkcja świń bez dodatku antybiotyków jest możliwa do wdrożenia w ramach istniejącej produkcji trzody chlewnej - powiedział Poul Bækbo, główny konsultant w SEGES, dodając, że na hodowców zachęcająco podziała dużo wyższa cena w skupie.

Duńscy rolnicy zmniejszyli już ilość antybiotyków wykorzystywanych w produkcji o 25% w 2009 roku.