Po raz kolejny możemy przekazać dobre wieści producentom trzody w naszym kraju. Tuczniki drożeją, i to w szybkim tempie. W porównaniu z zeszłym tygodniem, żywiec zdrożał średnio o 20 groszy, a tuczniki sprzedawane w WBC o 25 groszy.

W przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej, średnia cena półtusz zakwalifikowanych w klasie E wynoszą obecnie blisko 6,50 zł/kg netto. Ceny wahają się w granicach 6,15 – 6,80 zł/kg netto.
Nieco mniejszy wzrost cen zanotowano natomiast w przypadku żywca wieprzowego. Za świnie sprzedawane w wadze żywej, zakłady płacą przeciętnie 4,93 zł/kg netto. Część zakładów z którymi się kontaktujemy nie zareagowała jeszcze na zmiany cen w Niemczech, sądzić należy że w ciągu najbliższych dni również one podniosą ceny.

Obecnie obowiązujące ceny są z pewnością bardzo korzystne dla producentów świń. Po raz ostatni podobną sytuację cenową odnotowano na początku października zeszłego roku. Wiele wskazuje jednak, że ostatnie podwyżki są jedynie zjawiskiem sezonowym, i już po świętach ceny mogą powrócić do poziomu sprzed kilku tygodni.