PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sytuacja producentów świń z terenów dotkniętych ASF - jest dramatyczna

Sytuacja producentów świń z terenów dotkniętych ASF - jest dramatyczna fot. I.Dyba

Ogniska ASF pojawiają się z dnia na dzień. Dzisiaj, na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiły się kolejne „punkty zapalne” i można powiedzieć, że na dzień dzisiejszy mamy już 142. ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. Rolnicy są praktycznie bezsilni, bo jak sami mówią - wymogi bioasekuracji nie gwarantują zabezpieczenia stada przed tą chorobą.Wczoraj przy okazji rozpoczęcia „XXIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej” organizowanej przez prof. Zygmunta Pejsaka w PIWet-PIB w Puławach, miał miejsce protest rolników, którzy przyjechali z pow. parczewskiego – mocno doświadczonego przez występowanie wirusa ASF.

Hodowcy i producenci świń chcieli, by ich głos był słyszalny nie tylko lokalnie, dlatego pojawili się w tym symbolicznym miejscu.

O swojej sytuacji mówią: jest dramatyczna. Nie otrzymujemy pomocy na obecną chwile. My jako rolnicy utrzymujący się z produkcji świń możemy zostać z dnia na dzień bez środków do życia.

Zdaniem rolników bioasekuracja jest nieskuteczna, a przyjęty przez państwo plan działania po prostu się nie sprawdza. Rolnicy nie chcą aby ich problem był bagatelizowany przez nowe kierownictwo resortu rolnictwa. Istnieje ogromna potrzeba rozmów i realizacji ich postulatów. Chodzi też o konkretne wytyczne i podjęcie decyzji w zakresie eliminacji wirusa z populacji dzików.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

 • RRo 2018-06-29 12:38:37
  . . do Szyszka – ksywa „wzorcowy model łowiectwa – ba ha ha”, którego to Szyszka Ba-Ha-Ha zawsze cieszy, że Rolnikom jest gorzej.
  Ja tłumaczę Rolnikom, że właścicielem Dzika jest Rząd, a nie Myśliwi. Niestety niektórzy wciąż myślą, że sarna która biega po polu jest własnością Myśliwego. .
  Nie, jest własnością rządu, i jeżeli odstrzeli ja Myśliwy w czasie swojego urlopu, to staje się własnością Koła Łowieckiego.
  . myśliwy ma prawo ja odkupić od Koła, na zasadach ustalonych przez Walne Zgromadzenie Koła.

  minister Kowalczyk, który ma dostęp do miliardowych funduszy, i Rząd jako jedyny dysponuje Dzikami, sarnami, jeleniami i może ZLECIĆ ich depopulację, wybicie do nogi, może Zlecić ich odstrzał gdyby chciał pomóc Rolnikom. . ale tego nie robi.
  Rząd boi się. Bi się Właściciela Kota oraz:
  Wajraka, Kingi Rusin, Piotra Kraśko, „Ludzie przeciw Myśliwym”, Fundacja „LPM – Ruch na rzecz Obrony Praw Zwierząt i Ludzi”, Fundacja na rzecz ochrony praw zwierząt „Mondo Cane”,
  „Nie podaję ręki Myśliwym”, Fundacja „Viva”, Zenon Kruczyński - Farba Znaczy Krew,
  Koalicjj „Niech Żyją”, Wrocławiacy przeciw Myśliwym, Warszawiacy przeciw Myśliwym, Poznaniacy przeciw Myśliwym, Śląsk przeciw Myśliwym, Lublin przeciw Myśliwym, Front Antysowiecki, Basta inicjatywa na rzecz zwierząt Szczecin, Stowarzyszenie dla natury „Wilk” i innym młodocianym oszołomom na Facebook

  Myśliwy jest od polowania, i może upolować tylko tyle ile zatwierdzi rząd (Wojewoda i Lasy Państwowe). I Myśliwy oczywiście je tez mięso, które upoluje. . to dobre mięso.
  Racjonalna gospodarka łowiecka to taka, jakiej zażyczy sobie właściciel zwierzyny, czyli rząd i rząd określa, co to jest Odpowiedni Poziom Odstrzału.

  . . .jak już wspomniałeś o niedouczeniu, zdecydowanie powinieneś wrócić do podstawówki, może nauczysz się nie tylko pisać, ale i czytać ze zrozumieniem, to program 5 klasy – popraw swój wpis
  Rzetelny –pisze się przez „rz”
  Hobby – pisze się przez samo „H”
  Zwierzyna – pisze się przez „rz
  • RRo 2018-06-29 14:15:49
   . ma być "Front AntyŁowiecki". choć antysowiecki tez brzmi dobrze...
   • doradca 2018-06-29 14:33:14
    Freudowska pomyłka jeśli weźmie się pod uwagę, że PZŁ został powołany dekretem Bieruta ps. "Tomasz" na majątku przedwojennego PZŁ. Długie lata służył realizacji łowieckich pasji towarzyszy partyjnych, wojskowych, milicji i innych "siłowików". A i do tej pory ta kasta gra pierwsze skrzypce. TW "Kazimierz" na ten przykład :))))
 • Szyszka😱😱😱 2018-06-28 17:54:03
  @Rro dzierżawa obwodów łowieckich to nie obowiązek lecz przywilej dla większości wiadomo kogo. Nawet nie wiedzą o czym piszą bo chba jeszcze nie nauczyli się wczytać wystarczy wpisać w Google Prawo łowieckie. To nie żadne chobby dzierżawa dzierżawiac obwody łowieckie jest zobowiazany do prowadzenia racjonalnej gospodarki łowieckiej. Tzn mi utrzymania zwierzyny łownej na odpowiednim poziomie, zetelnej inwentaryzacji zwierzyny, wyplaty szkód łowieckich stosownych do wyzadzonych szkód, itd. Na to dzidostwo pozwala nie przestrzeganie zapisow PRAWA ŁOWIECKIEGO inaczej WZORCOWEGO MODELU ŁOWIECTWA PRZYKŁADU DLA CAŁEJ EUROPY. Dlaczego podatnik ma sponsorowac zdrową żywności wiadomo komu i placić odszkodowania. Jeż koła łowieckie stać na takie stany zwiezyny tzn, że ich stać na wypłatę odszkodowań. Społeczeństwo nie będzie sponsorować biznesu wiadomo czyjego. Jest takie powiedzenie, że część myśliwych poluje wtedy gdya pustą lodówkę. Rro gratuluję kompetencji😱😱😱😱😱🤕🐝
  • RRo 2018-07-02 16:33:08
   . do Szyszka – ksywa „wzorcowy model łowiectwa – ba ha ha”, którego to Szyszka Ba-Ha-Ha zawsze cieszy, że Rolnikom jest gorzej.
   . . przywilej, Szyszka, to limuzyna rządowa z obstawą ministra Kowalczyka, którą mu rząd podarował, przywilej posła Kowalczyka to immunitet poselski. . to są przywileje. . . za przywileje się nie płaci. . przywilej to emerytury mundurowe. . . przywilej dla Rolników to KRUS . . . przywileje to trzynastka, mundurówka, dodatki za stopień, za staż pracy, wcześniejsza emerytura . . dla Policji.

   Myślistwo i dzierżawa to nie Przywilej, sam możesz zostać Myśliwym, tak samo jak możesz zostać pilotem awionetki, tak samo ty możesz uzyskać licencję pilota . . tak samo możesz zostać instruktorem nurkowania, i nurkować na wrakach na Bałtyku. . . wystarczy BARDZO, ale to bardzo chcieć. . . i to tak bardzo, że trzeba zapłacić za kursy, przejść całą ścieżkę badań etc. . nikt ci tego nie podaruje.

   . a twoje „sam wiesz kogo” „ sam wiesz kto” możesz zostawić u Harrego Pottera
   właścicielem Dzika jest Rząd, a nie Myśliwi.
   Przeczytaj informację NIK, też w Farmerze.
   A racjonalna gospodarka zwierzyna to taka, jakiej sobie życzy właściciel, czyli rząd, czyli Kowalczyk

   . . .jak już wspomniałeś o niedouczeniu, zdecydowanie powinieneś wrócić do podstawówki, może nauczysz się nie tylko pisać, ale i czytać ze zrozumieniem, to program 5 klasy – popraw swój wpis
   Rzetelny –pisze się przez „rz”
   Hobby – pisze się przez samo „H”
   Zwierzyna – pisze się przez „rz”
   Wyrządzić – pisze się przez „rz”
 • miro 2018-06-28 07:42:17
  zastanawiam sie dlaczego jazdżewski jeszcze nie odpowiada karnie za oszalała likwidacje polskich hodowców trzody, jego sposób walki z ASF to likwidacja zdrowej trzody
 • Do Rro 2018-06-28 07:20:43
  Widze że kolego pochodzi z kasty myśliwych siedzących dalej głęboko w systemie komunistycznym. Myśliwi są odpowiedzialnie za obecną populacje dzika ! To wy ustalaliście plany łowieckie w taki sposób by co roku było co strzelać i do gara wkładać ! Przez to mamy największą populacje w europie i sami już nie jesteście w stanie jej ograniczyć ! Zwalacie teraz że dzik jest własnością państwa i ono teraz winno płacić depopulatorom? Łowiectwo to wasze hobby za które trzeba wziąć teraz odpowiedzialność , koniec z lataniem z pukawką po lesie jak mali chłopcy , koniec z zakłamaniem i zastawianiem sie etyką łowiecką ! Bo przez waszą etykę bije sie teraz tysiące zdrowych świń!
  • andrzej 2018-06-28 09:40:03
   Do Rro. jak nie masz pojęcia na temat o którym piszesz to lepiej się nie wypowiadaj mordo zakłamana
   1. PZŁ powstał przed komuną (ciemniaku), a co do planów ignorancie to są zatwierdzane lub nie za każdym razem przez odpowiednie instytucje i koła muszą się do tego dostosować !!!!!!,doucz sie nieuku i dopiero się wypowiadaj
  • RRo 2018-06-28 09:50:12
   . do „Do Rro” . . łowiectwo to nasze „hobby”, przyjemność i sposób na zakup dobrego mięsa też. I dalej traktuje je jako przyjemność wykonywaną w czasie wolnym, na urlopie. . Koła Łowieckie ustalają plany roczne, ale zatwierdza je Nadleśnictwo i Wojewoda. . czyli właściciel dzika. . . .

   postaram się ci to wytłumaczyć na przykładzie: . .przyzwyczaiłeś się jako rolnik, że nie zrobisz nic ponad to, co musisz, jeżeli ci za to nie zapłacą. . no i oczywiście wykonujesz swój zawód rolnika. . ja też wykonuję swój zawód, też pracuję. . Ale myślistwo dla mnie jest przyjemnością, formą realizacji jakiejś pasji, tak jak latanie na paralotni. . poza obowiązkami zawodowymi. .załóżmy, że też masz jakieś przyjemności poza rolnictwem, np. łowienie ryb na wędkę . płacisz 350 zł za pozwolenie na wędkowanie i idziesz sobie powędrować. . . . . i teraz wyobraź sobie, że we Polsce Centralnej pojawiła się choroba ryb Angolska Szczupacza Febra (ASF) roznoszona przez szczupaki i Ardanowski każe wszystkim wędkarzom wyłowić z polskich rzek i prywatnych zbiorników wszystkie szczupaki, nawet te poniżej 50 cm wymiaru ochronnego, aby było ich mniej niż 1 szczupak na 10.000 m3 wody. . za szczupaka wyłowionego w Centralnej Polsce płaci Ardanowski 200 zł, możesz go sobie zabrać, ale przedtem zamrozić w sterylnych warunkach i wysłać wątrobę szczupaka do badania do Szczecina. . już cię widzę jak bierzesz wędki i lecisz na prywatne stawy rybne, aby rybakom wyławiać szczupaki. . wędkowanie to jest przyjemność, wykonywana w czasie wolnym. . tak samo jak myślistwo. . . to rząd ci ustala limity odłowu, możesz je przekroczyć o 10%. . .

   masz takie samo pojęcie o łowiectwie jak Kinga Rusin i Piotr Kraśko, w towarzystwie „Ludzie przeciw Myśliwym i Hodowcom Świń”
   • doradca 2018-06-28 11:38:20
    PZŁ powstał mocą dekretu Bieruta z 1952 r. i po 1989 r. nie pozbył się komuszego piętna. Wręcz znakomicie z nim sobie żył i wygląda, że będzie istnieć dalej vide czapka Bloch & Co.
    Ustawa Prawo Łowieckie z 1994 r. została napisana przez ludzi z PZŁ i dla PZŁ. Nie zmienił tu wiele ostatni kontredans sejmowy. Nie przypominam sobie by jacykolwiek hobbyści byli w stanie stworzyć dla siebie, przeforsować i chronić ustawy. I proszę mi pokazać hobbystów, którzy mają monopol na swoje zajęcie, dodajmy monopol bardzo skwapliwie chroniony i pielęgnowany, z którego część bardzo dostatnio żyje.  • RRo 2018-06-28 11:57:56
   … znów się odezwał doradca rządowy który wciąż kamuflujesz nieudolność rządu pisząc o Partii myśliwych i „przywilejach”. . bardzo się starasz „doradco rządowy” aby zrzucić na Myśliwych nieudolność rządu i świadome działanie rządu który chce się „wymigać” od szacowania i zapłaty za rządowe szkody. . . i aby te nieudolność rządu „doradca rządowy” przywołuje wciąż duchy Bieruta.
   Ustawa z 2018 roku powstała jako rządowy projekt imienne ministra Kowalczyka, zagorzałego komunisty według „doradcy rządowego”

   Dziki są własnością Skarbu Państwa, i może się „likwidować” jedynie właściciel, czyli Kowalczyk
   Kowalczyk w ramach pisania Ustawy z PZŁ – jak twierdzi „doradca rządowy”
   w marcu tego roku „dokopał” radośnie i mocno Myśliwym, sprowadził Myśliwych do parteru i kopał dalej, wprowadził swoją ustawę Prawo Łowieckie (projekt rządowy Kowalczyka), zmieszał Myśliwych z błotem i zaprzyjaźnił się z
   Wajrakiem,
   Kingą Rusin i
   Piotrem Kraśko,
   z organizacjami „Ludzie przeciw Myśliwym”,
   Fundacja „LPM – Ruch na rzecz Obrony Praw Zwierząt i Ludzi”,
   Fundacja na rzecz ochrony praw zwierząt „Mondo Cane”,
   „Nie podaję ręki Myśliwym”,
   Fundacja „Viva”,
   Zenon Kruczyński - Farba Znaczy Krew,
   oraz Koalicją „Niech Żyją” .
   powyżej wymienieni byli zaproszeni na wszystkie posiedzenia Komisji Sejmowych,
   a Kowalczyk kopiąc Myśliwych z trybuny sejmowej mówił : tak chce społeczeństwo. . .

   i teraz – Dziki Niech Żyją, tak jak chce Kowalczyk, minister Wasz.

   Wyraźnie widać, że rząd chce, aby dzików było jak najwięcej,

   i aby Myśliwi nie mogli prowadzić polowań.

   Myśliwi strzelają Tylko Tyle, ile rząd pozwoli. . ani więcej, ani mniej
   • jasieńczyk 2018-06-30 22:32:09
    Najchętniej byście wszystko wymordowali i betonem zaleli, chłop żywemu nie przepuści. Tyle, że nie jesteście pępkiem Polski i nie wszystko się wam należy ...
 • Magda 2018-06-27 22:22:48
  Jest tyle ludzi w polsce co do garka nie mają co włożyć a nasz rząd zdrowe świnie zabija i gdzie tu uczucia wazne tylko przepisy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.195.82
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.