Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister zaznaczył, że obecnie trzoda kupowana jest po 4-4,3 zł/kg. "Obserwowana jest lekka tendencja wzrostu cen" - dodał. W jego opinii, do końca sierpnia ceny żywca będą na stabilnym poziomie.

Według prognoz ekspertów Agencji Rynku Rolnego, trzoda w marcu może kosztować 4,10-4,30 zł/kg, a w czerwcu 4,40-4,60 zł.

Ławniczak uważa, że spodziewany w najbliższych tygodniach wzrost cen zbóż nie wpłynie zasadniczo na opłacalność produkcji trzody.

Powiedział, że w 2008 r. nastąpiło 20-proc. zmniejszenie pogłowia świń. W końcu listopada ub.r. pogłowie trzody liczyło 14,2 mln. Dodał, że sytuacja cenowa skupu trzody i zbóż wskazuje na "odbudowę stada".

Od stycznia do listopada 2008 r. polskie firmy przeznaczyły na eksport 233,5 tys. ton mięsa wieprzowego, czyli o 20 proc. więcej niż w porównaniu z analogicznym okresem 2007 r. Import w tym samym czasie wyniósł 397,5 tys. ton i był o ponad 80 proc. wyższy niż rok wcześniej. W 2008 r. najwięcej wieprzowiny kupiła od nas Ukraina, Litwa i Czechy. Import zaś niemal w 100 proc. pochodził z krajów UE, głównie z Niemiec i Danii.

"Są sygnały z wielu źródeł, że zanika import wieprzowiny z innych krajów" - powiedział Ławniczak. Jego zdaniem, jest to związane z osłabieniem złotego.

Wiceminister poinformował, że resort rolnictwa wraz z Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus" oraz innymi związkami branżowymi pracuje nad systemem jakości wieprzowiny (QMP).

"Będzie to dodatkowa gwarancja jakości mięsa dla polskich konsumentów, jak i dla odbiorców z innych krajów" - podkreślił. Dodał, że taki "system ma być wypracowany do końca kwietnia".

Źródło: PAP