Trwająca od dwóch tygodni seria podwyżek cen tuczników w Niemczech ma swoje przełożenie na rynek krajowy. Stawki za tuczniki biją kolejne rekordy, osiągając niewyobrażalne do niedawna poziomy. 

Na dzień dzisiejszy żywiec wieprzowy wyceniany jest przeciętnie na 7,44 zł netto/kg (o 26 groszy więcej niż tydzień temu) zaś stawki wahają się granicach 6,50 - 7,80 zł netto za kilogram. Ceny półtusz w klasie E wynosi średnio 9,44 i jest wyższa o 23 grosze niż w zeszłym tygodniu. Stawki wahają się w granicach 8,60 - 9,70 zł/ netto. 

Jeżeli obecne trendy utrzymają się, możliwe, że już za kilka dni pękną kolejne, symboliczne granice cenowe, czyli 8 zł za kilogram żywca i 10 zł za kilogram klasy E. 

Warto jednak cały czas mówić o tym, że rekordowe ceny tuczników nie są równoważne z rekordowymi zyskami hodowców. Pamiętajmy, że przychód ze sprzedaży jest w dużej mierze konsumowany przez wysokie ceny pasz, energii, a przypadku rolników prowadzących produkcję polową, także nawozów, środków ochrony roślin, czy paliwa. 

Sprawdź aktualne ceny tuczników!