Podczas targów EuroTier w Hanowerze, dużą uwagę w sekcji wyposażenia świń zwracały wszelkiego rodzaju zabawki dla trzody chlewnej. Były to zarówno elementy stałe, klocki, piłki umieszczone na szczebelkach, pojemniki na słomę do wstawienia do kojców, a nawet mechaniczne instalacje, gdzie zabawka porusza się między kojcami.

Jedną z takich automatycznych instalacji jest propozycja od firmy WEDA. Łańcuch z zaczepioną zabawką przemieszcza się pomiędzy kojcami. U góry zamontowana jest szyna, po której porusza się ramię. Kierunek ruchu to góra i dół oraz wyznaczona droga pomiędzy kojcami. Dzięki stałej zmianie położenia zabawki są bardziej atrakcyjne i nie nudzą się zwierzętom.

Zabawki, elementy o różnych kształtach najczęściej zawieszane są na łańcuchach. Propozycja firmy Hein, to pachnąca zabawka. Tworzywo jest nasączone słodkim zapachem, który utrzymuje się w trakcie użytkowania w chlewni do 10 miesięcy. Wytrzymałość zabawki jest gwarantowana na okres jednego roku. Katarzyna Struska, przedstawiciel firmy Hein na Targach w Hanowerze tłumaczyła, że elementy tego typu zwracają uwagę głównie zachodnich producentów trzody.

- Klienci, sami dopytują się o takie produkty. Zazwyczaj lekarz weterynarii opiekujący się chlewnią zaleca im, aby wymogi dobrostanu były dopełnione i w każdym kojcu znalazł się element, którym świnia może się zainteresować - wyjaśnia Katarzyna Struska.

galerii przedstawiamy propozycje zabawek dla trzody chlewnej prezentowane na EuroTier 2014.