W rozmowie z serwisem farmer.pl Janusz Rodziewicz, prezes SRW RP wyjaśnia, że - Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP przygotowuje szkolenia w zakresie bioasekuracji dla producentów świń i myśliwych. Pomysłodawcą projektu był Andrzej Frąckowiak przewodniczący Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz minister rolnictwa, który objął patronat nad tym przedsięwzięciem. Szkolenia to krótkie spotkania prowadzone przez powiatowego lekarza weterynarii wspólnie z kołami myśliwskimi, odpowiednimi dla danego regionu.

Przy okazji tych spotkań zarówno hodowcy trzody chlewnej, jak i myśliwi otrzymają tzw. pakiety bioasekuracyjne.

Jak mówi prezes SRW RP - te pakiety będą funkcjonalne pod względem zawartości. Będą to:

- rękawice jednorazowe - 50szt.,
- wysokie ochraniacze na buty - 25 szt.,
- środek dezynfekcyjny najwyższej jakości Virkon S,
- opryskiwacz 3-litrowy,
- jednorazowe kombinezony na całą sylwetkę - 5 szt.

Weryfikujemy jeszcze zawartość pakietów kierowanych do myśliwych, ale na pewno znajdą w nim dodatkowo worek, który umożliwi im zapakowanie i bezpieczne zakopanie zastrzelonego dzika, z koniecznością dezynfekcji wapnem.

Wiele wskazuje na to, że pilotażowy program i jednocześnie pierwsze spotkanie odbędzie się pod koniec września w woj. kujawsko-pomorskim, a dokładnie w Żninie.

- Docelowo planujemy odwiedzić 10 województw, a informacje o konkretnych terminach szkoleń będziemy propagowali poprzez lokalne ODR-y, gminy, koła myśliwskie jak i powiatowe inspektoraty weterynarii. Koszt pilotażowego projektu kształtuje się na poziomie ok. 100 tys. zł, całość zamknie się w kwocie ok. 1 mln zł - tłumaczy Janusz Rodziewicz. 

Realizacja projektu zostanie sfinansowana w 8 województwach z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, w pozostałych 2 z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.