Niedobory wieprzowiny i wysokie ceny tego najchętniej spożywanego w Tajlandii mięsa wywołały wybuchowy wzrost popytu na mięso krokodyli - ocenił branżowy portal Pork Business.

Cena wieprzowiny skoczyła do rekordowych 200 bahtów (24,30 zł) za kilogram, podczas gdy taką samą ilość mięsa krokodyla można w hurcie dostać już za około 70 bahtów (8,50 zł). To "zła wiadomość" dla około 10 tys. gadów hodowanych na fermie prowadzonej przez Wichaia Rungtaweechaia pod Bangkokiem - pisze "SCMP".

"Z całego kraju przychodzą zapytania. Początkowo nie wiedziałem jak poradzić sobie z takim popytem. Restauracje i handlarze mięsem chcą, by im wysyłać duże ilości (...), a inni klienci chcą tylko zamówić mięso krokodyla na spróbowanie, by samemu sobie je ugotować w domu" - powiedział Wichai.

W Tajlandii w celach spożywczych zabija się obecnie 20 tys. krokodyli miesięcznie, dwa razy więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu - podał tajlandzki portal The Thaiger. Według "SCMP" niektóre fermy sprzedawały mięso głównie do Chin, ale pandemia Covid-19 utrudniła eksport.

Przyczyną boomu na rynku mięsa krokodyli jest kryzys na fermach trzody chlewnej. Po miesiącach zaprzeczeń tajlandzkie władze przyznały w ubiegłym tygodniu, że do kraju przedostał się ASF. By opanować epidemię, na fermach wybito tysiące zwierząt. Rząd zablokował też tymczasowo eksport wieprzowiny, aby złagodzić spadek podaży.