Ostatnie kilkanaście miesięcy było dobrym czasem dla producentów trzody chlewnej. Praktycznie od maja 2016 roku ceny skupu tuczników zapewniały większości rolnikom uzyskanie zadowalającego zysku ze swojej produkcji. Niestety jak to bywa w tej branży, okresy dobrej koniunktury trwają na ogół znacznie krócej niż kryzys. Nieprzypadkowo użyłem tego słowa – tak, w ostatnim czasie otwarcie musimy mówić o kryzysie w branży. Ceny tuczników rzędu 4 zł netto za kilogram żywca w przypadku wielu gospodarstw (zwłaszcza prowadzonych w cyklu otwartym, lub opierających swoją produkcję o pasze pochodzące z zakupu) nie pokrywa nawet kosztów produkcji. Wiele podmiotów nie zdążyło jeszcze zregenerować swoich zasobów po załamaniu rynku z jakim mieliśmy do czynienia w latach 2014 – 2016.

Sytuację pogarsza dodatkowo problem afrykańskiego pomoru świń. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy pomór uderzył z niespotykaną do tej pory siłą. Od początku listopada do końca grudnia w kraju potwierdzono 333 przypadki zachorowań. W całym roku w kraju wystąpiły 736 nowe przypadki choroby. To ponad cztery razy tyle, co w latach 2014 – 2016. Na razie obecność wirusa stwierdzana jest głównie u dzików, nie oszukujmy się jednak: doświadczenia ostatnich lat uczą, że w okresie letnim pojawią się także masowe ogniska choroby w stadach trzody chlewnej. A co to niesie dla rolników dobrze wiemy.

Nie wiemy natomiast co przyniesie pojawienie się wirusa ASF po drugiej stronie Odry. Sądząc z tempa w jakim choroba rozwija się w naszym kraju taki scenariusz jest nie dość że niewykluczony, to z każdym nowym przypadkiem choroby coraz bardziej prawdopodobny.

Jedno jest pewne. Rok ten będzie niezwykle trudny dla producentów trzody chlewnej. W tym czasie jak nigdy liczyć się będzie rozsądne cięcie kosztów produkcji i dbałość o jej wyniki.

Na koniec warto wlać w serca rolników nieco optymizmu. Jak wskazują specjaliści, druga połowa roku może okazać się pod względem finansowym znacznie lepsze niż pierwsze dwa kwartały. Miejmy nadzieję, że przewidywania te rzeczywiście się potwierdzą.