Informacja na temat przypadku ASF w zachodniej części Wielkopolski pojawiła się wczoraj wieczorem w mediach społecznościowych, sygnały na ten temat dotarły również od samych rolników. Dziś rano nieoficjalnie potwierdzono, że badania próbek tkanek pobranych od padłego dzika dały wynik dodatni.

Dzisiaj zakończyło się już zebranie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

Padłego dzika, u którego wystąpić miał afrykański pomór świń, znaleziono na obszarze miejscowości Kębłowo, w gminie Wolsztyn, położonej około 8 km od Wolsztyna. Najbliższy, dotychczas potwierdzony przypadek ASF, wystąpił w odległości ok. 15 km od wspomnianej miejscowości.

W gminie Wolsztyn zostanie utworzona strefa czerwona, na tamtym terenie utrzymuje się 11 tys. świń, w całym powiecie wolsztyńskim 100 tys. szt. Teren zostanie ogrodzony płotem.

Informacja zostanie oficjalnie potwierdzona prawdopodobnie w ciągu najbliższych godzin. 

Wielkopolska jest regionem o największej w Polsce skali produkcji trzody chlewnej. Szacuje się, że co trzeci tucznik wyhodowany w naszym kraju pochodzi właśnie z tego regionu. Wystąpienie ASF w tym regionie to ogromne zagrożenie, zarówno dla lokalnych producentów świń, jak i całej krajowej gospodarki.

Aktualizacja:

Informacje na temat pierwszego przypadku ASF w Wielkopolsce zostały właśnie potwierdzone przez Główny Inspektorat Weterynarii. Padłego dzika, u którego w dniu wczorajszym potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń znaleziono na terenie gminy Wolsztyn, około 5 km od ogrodzenia zbudowanego na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad biosekuracji przez osoby mające kontakt z świniami, oraz o konieczności powiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii w razie znalezienia padłego dzika lub jego szczątków.