Brak poddasza użytkowego może się przyczynić do zwiększania poziomu wilgotności w komorach dla zwierząt. W efekcie pojawia się problem skraplania nadmiernej ilości pary wodnej. Pojawia się ona w najzimniejszych i najmniej izolowanych miejscach budynku, czyli na oknach, wlotach powietrza, na nieocieplonych drzwiach, czy też stropach budynku.

Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej, gdy mamy do czynienia z dużą różnicą temperatury pomiędzy chlewnią, a środowiskiem zewnętrznym.

Podczas chłodniejszych dni z wysoką wilgotnością i niską temperaturą, łatwo jest doprowadzić do wychłodzenia zwierząt. Na niekontrolowane wahania temperatur i wilgotności wewnątrz pomieszczeń są narażone głównie starsze budynki inwentarskie.

Skroplona para pojawi się również w pomieszczeniach, gdzie nie mamy poddasza użytkowego. Czasami takie poddasza w starszych budynkach są adaptowane na odchowalnię dla prosiąt. Dlatego trzeba dodatkowo zadbać, aby stworzyć tam optymalne warunki temperaturowe.

W ograniczaniu zimą bezpośredniego opadania zimnego powietrza na zwierzęta m.in. na takim poddaszu pomocny będzie montaż sufitu dyfuzyjnego. Dobrze sprawdzi się przy pochłanianiu nadmiernej wilgoci z napływającego z zewnątrz powietrza oraz zniweluje przeciągi. Sufity tego typu są wykonane z ekstrudowanego polistyrenu, jest to materiał, na którym nie dochodzi do skraplania się pary wodnej.

W miejscach, gdzie występuje większe ryzyko skraplania się pary kolejnym zabezpieczeniem będą ocieplane wentylatory. Ich montaż nie zawsze jest wskazany. Jednak projektanci chlewni zawsze zalecają ten rodzaj wentylatorów do budynków, w których nie ma poddaszy użytkowych. Wówczas na wentylatorach, które na dość krótkim odcinku stykają się z dwoma różnymi środowiskami (z dużą różnicą temperatur zimą) zmniejsza się ryzyko skraplania pary wodnej przy usuwaniu „zużytego" ciepłego i wilgotnego powietrza.

Przed zasiedleniem pomieszczenia odsadzonymi prosiętami dodatkową ochroną przed nadmierną wilgocią będzie włączanie nagrzewnicy w chłodniejsze dni. W celu dogrzania pomieszczenia lub po prostu dla szybszego i dokładnego wysuszenia po myciu i dezynfekcji.