Dla ekologicznych macior przewidziany jest powszechnie dłuższy okres laktacji (zgodnie z rozporządzeniem UE minimum 40 dni, w niektórych krajach nawet do ośmiu tygodni), podczas gdy w konwencjonalnej produkcji wynosi on 3-5 tygodni.

To wymaga specjalnej diety loch, bogatej w ekologiczne produkty spożywcze o wysokiej zawartości substancji odżywczych, dostarczających energii, jak również lekkostrawnych protein.

Jednakże nie wszystkie konieczne komponenty są dostępne w wystarczającej ilości, w jakości ekologicznej. Produkcja mleka w czasie karmienia przebiega zmiennie, maksymalna ilość wytwarzana jest w trzecim i czwartym tygodniu laktacji.

Prawdopodobnie później nie wystarcza już produkowana przez samicę ilość mleka, by sprostać zapotrzebowaniu prosiąt na substancje odżywcze. W najlepszym wypadku prosiaki ssące powinny już od pierwszych tygodni posiadać dostęp do koryta, gdyż pożywienie matki prawdopodobnie nie odpowiada specjalnym wymaganiom żywieniowym potomstwa.

Miejsce, w którym zlokalizowana będzie pasza dla prosiąt powinno być niedostępne dla maciory. Jednakże karminie prosiąt w pobliżu maciory może przy tym pełnić ważne funkcje w procesie nauki.