Ognisko ASF potwierdzono w miejscowości Kępa w gminie Szczucin (pow. dąbrowski, woj. małopolskie). Miejsce potwierdzenia choroby znajduje się w oddaleniu około kilometra od granic powiatu mieleckiego, który jest obecnie największym krajowym "zagłębiem ASF" - na terenie tegoż powiatu od początku roku potwierdzono już blisko 30 ognisk pomoru w stadach świń. Omawiane ognisko znajduje się w odległości zaledwie 1 kilometra od granic powiatu staszowskiego należącego administracyjnie już do województwa świętokrzyskiego. Na terenie tego regionu nie potwierdzono jeszcze ani ASF dzików, ani u świń, niemniej kilka gmin regionu włączona jest do stref ASF, w związku z występowaniem pomoru blisko granic województwa. 

Ognisko ASF potwierdzono także w należącej do wspomnianego już wcześniej powiatu mieleckiego gminie Wadowice Górne. Na razie nie znamy wielkości stad w jakich pojawiła się choroba.

Od początku roku na obszarze Polski potwierdzono już 75 ognisk ASF u świń domowych. W efekcie choroby padło, lub zostało uśpionych ponad 33,5 tys. zwierząt.