Zazwyczaj pada wiele negatywnych argumentów i zarzutów odnośnie firm prowadzących taką działalność. Wśród wielu aspektów tej produkcji przypisuje jej się stwierdzenia, że rolnicy podejmujący kontrakt pozostają na uwięzi firmy przez wiele lat, otrzymując jedynie niewielką zapłatę, a czasami wychodząc na zero w swojej codziennej pracy. Z drugiej strony wiemy też, że istnieje pewne zainteresowanie rolników tym typem produkcji świń i chęć podjęcia dłuższej współpracy z firmą. Nie wszyscy chcą w pojedynkę funkcjonować na tak chwiejnym rynku, jakim jest ostatnio rynek wieprzowiny. Rosnące ceny zbóż i co za tym idzie, coraz to wyższe koszty wyżywienia, straty poniesione w związku z suszą czy też niepewna sytuacja, jaką obserwujemy w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń, zachęcają do podjęcia współpracy z poważnym kontrahentem.

Tutaj opinie rolników na temat tuczu kontraktowego>>>>>>

>>>>>Co o tuczu kontraktowym sądzą producenci trzody?

W ostatnim czasie zapytaliśmy Czytelników serwisu farmer.pl o zdanie w sprawie idei tuczu kontraktowego, chcieliśmy poznać opinię na temat tego typu działalności i jednocześnie sprawdzić, czy słyszane od rolników negatywne hasła sprawdzą się, gdy zaproponujemy też inne możliwości odpowiedzi. Duża część głosujących wyraziła się niekorzystnie na temat tej działalności, mianowicie aż 43 proc. respondentów oceniło, że tucz kontraktowy ogranicza rozwój gospodarstwa, 29 proc. kompletnie nie jest zainteresowane tym typem produkcji, ponieważ prowadzi produkcję świń o innym charakterze, np. hodowlę świń, produkcję prosiąt czy produkcję tuczników w cyklu zamkniętym.

Z kolei pozostała część głosujących, czyli 14 proc., widzi w tuczu kontraktowym możliwość do rozwoju gospodarstwa. Kolejne 14 proc. wypowiadających się w głosowaniu zadeklarowało, że zastanawia się nad podjęciem takiej współpracy. Otrzymane wyniki potwierdzają stan faktyczny tego, co dzieje się na rynku produkcji wieprzowiny. Jak ocenia Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, tucz kontraktowy może stanowić do 20 proc. w ogólnej produkcji świń, co oznacza, że nie jest to dominujący typ produkcji w kraju. Na pewno podjęcie współpracy na zasadzie tuczu kontraktowego wymaga w pewnym sensie przełamania bariery psychologicznej, by pozwolić na to, że to doradcy firmy będą w dużej mierze decydować o tym, jak będzie przebiegała produkcja świń gospodarstwie. Wszystko zależy od tego, jak wygląda osobiste podejście do tego typu współpracy czy rozumiemy to jako dyktowanie warunków czy też partnerską współpracę w kierunku osiągnięcia jak najlepszego wyniku.