Trudna sytuacja na rynku produkcji świń wymusza na inwestorach, że nowe obiekty do utrzymania świń muszą być jednocześnie trwałe, ale też energooszczędne, łatwe w utrzymaniu i nie generujące później zbędnych kosztów, np. ponoszonych na konserwację obiektu. Jednym z powodów, dlaczego coraz częściej widzimy, że odchodzi się od tradycyjnie murowanych obiektów, są koszty materiałów i samej robocizny. – Koszty budowy i jej szybkość są decydujące przy budowie tuczarni. Dlatego też najbardziej popularne w ostatnim czasie stały się budynki o lekkiej konstrukcji stalowej, z obudową z płyt warstwowych. Zwykle budujemy tuczarnie na ok. 2 tys. tuczników o wymiarach ok. 100 x 18 m. Zazwyczaj stawia się taki budynek w 4 miesiące – mówi Łukasz Kraska z firmy Wesstron.

Na popularności nie tracą również mniejsze budynki, co podkreśla w rozmowie Marcin Włodarczyk z firmy Agricon. – Najczęściej budujemy tuczarnie o wymiarach ok. 15 m x 51 m, mieszczące ok. 960 tuczników. Jesteśmy w stanie wykonać obiekt w ciągu 9-12 tygodni w zależności od pory roku oraz wariantu konstrukcyjno-technologicznego wybranego przez klienta. Zakres prac obejmuje wykonanie robót betoniarskich wraz z fosą do magazynowania gnojowicy, o głębokości 1,0-1,5 m, konstrukcją stalową, poszyciem ścian i dachu, instalacjami wewnętrznymi oraz montażem wyposażenia technologicznego.

Dlaczego akurat płyty warstwowe?

Dzisiejsze chlewnie to lekkie budynki, tworzone na ocynkowanych konstrukcjach stalowych obłożone płytami warstwowymi z rdzeniem poliuretanowym, pokryte okładziną z blachy ocynkowanej dodatkowo powlekanej warstwą poliestru. – Wewnątrz budynku ściany z płyty warstwowej zabezpieczane są przez panele komorowe PVC. Ich wysokość to ok. 1 m, jest to koniecznie, aby chronić ścianę przed zwierzętami utrzymywanymi w kojcach grupowych – wyjaśnia Marcin Włodarczyk z Agricon.

Jeśli weźmiemy pod uwagę środowisko, w jakim będzie funkcjonował budynek, czyli towarzystwo chociażby amoniaku, siarkowodoru, pozostałości paszy i kwasów organicznych, to zabezpieczenie obiektu przed korozją jest podstawą. Dlatego przedstawiciel Wesstron podkreśla, że w tworzonych obiektach stosowane są płyty z najlepszą powłoką antykorozyjną spełniającą wymagania pod względem korozyjności środowiska, w których są używane. – Sam producent płyt daje gwarancję na 15 lat trwałości. Często stosujemy również płyty z okładziną z blachy kwasoodpornej. Konstrukcje są wykonywane z profili zamkniętych, czyli mamy jak najmniej miejsc, gdzie gromadzą się brud i woda, które powodują korozję. Konstrukcje są ocynkowane ogniowo, czyli zanurzane w wannach z gorącym cynkiem. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie, które gwarantuje wieloletnie użytkowanie bez specjalnych zabiegów konserwacyjnych – mówi Łukasz Kraska.

Dodatkowe zalety

Dużą zaletą budynków z płyt warstwowych są gładkie, nieporowate powierzchnie, co gwarantuje łatwość w utrzymaniu czystości. Mycie w takim budynku jest wygodniejsze, bardziej efektywne, a do tego zajmuje mniej czasu niż np. wewnątrz pomieszczeń tynkowanych. Do tego, mając konstrukcję stalową zamkniętą pomiędzy dwoma warstwami blachy, unikamy dodatkowych miejsc, gdzie mogłyby się zbierać zanieczyszczenia. – W praktyce wchodząc do budynku, widzimy sam sufit bez żadnych elementów konstrukcyjnych. To dodatkowo ułatwia zachowanie wysokich standardów higieny, ale też po prostu usprawnia pracę – mówi Marcin Włodarczyk

W obiektach budowanych z płyt warstwowych na pewno jest też łatwiej utrzymać ciepło niż w chlewniach murowanych. Pianka poliuretanowa jest ok. 2 razy bardziej skuteczna pod względem termoizolacyjnym niż np. styropian.

Bez słupów konstrukcyjnych wewnątrz

W projektowanych tuczarniach odchodzi się od stosowania słupów wewnątrz budynków – zdecydowanie utrudniają pracę w obiekcie, a w dużej mierze determinują też układ i wielkość kojców dla zwierząt. Ich brak to kwestia dowolnego i odpowiedniego zaprojektowania budynku. – W przypadku wprowadzenia słupów można sugerować się tym, że odciąża to nieco ciężar samej konstrukcji stalowej. Jednak moim zdaniem jest to tylko pozorna oszczędność, która w praktyce pogarsza funkcjonalność obiektu. Jeśli wewnątrz mamy otwarty budynek bez żadnych ograniczeń powierzchni słupami konstrukcyjnymi, to możemy zaplanować dowolną wielkość kojca tak, by lepiej zoptymalizować grupy tuczonych świń. Otwarte budynki to pełna dowolność w projektowaniu wnętrza pod względem indywidualnych życzeń klienta, a w praktyce to po prostu wygoda i optymalizacja produkcji – tłumaczy Marcin Włodarczyk.

Jaką grubość płyt wybrać?

Przy projektowaniu budynku grubość płyt warstwowych jest dobierana w zależności od regionu, w którym on powstaje. Im większa amplituda temperatur w ciągu roku, tym grubszą warstwę izolacyjną dobieramy. Z drugiej strony nie należy też przesadzać z ich grubością ze względu na zamontowaną wentylację, która dostarcza nam świeże powietrze do budynku, a w związku z tym może niepotrzebnie zwiększać wymianę powietrza. Marcin Włodarczyk podkreśla, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, to w standardowym budynku wyposażonym w wentylację mechaniczną rolę regulatora klimatu przejmie wyposażenie techniczne (np. system schładzania), a nie sama konstrukcja budynku. – W budowanych przez nas tuczarniach grubość płyt warstwowych na ścianach wynosi 60-80 mm, z kolei na sufitach 80-100 mm – mówi.

Dzisiaj wszelkie inwestycje w produkcji świń to trudny temat. Wielu rolników wstrzymuje się z decyzją o budowie nowych chlewni ze względu na utrzymujące się niskie ceny żywca oraz niepewną sytuację związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski. Z kolei inni mówią, że najlepsze inwestycje to te podjęte w kryzysie. Bez względu na plany inwestycyjne można powiedzieć, że tuczarnie na lekkich konstrukcjach to zdecydowanie budynki zoptymalizowane, przydatne na trudne czasy.

Łukasz Kraska z firmy Wesstron mówi o tuczarni termos

Ciekawym rozwiązaniem w naszej ofercie jest budowa tzw. tuczarni termos. Jest to technologia podobna jak przy stawianiu budynków mroźni. Płyty warstwowe są montowane we wnętrzu budynku, a na zewnątrz częściowo pozostaje widoczna konstrukcja budynku – słupy. Wewnątrz obiektu mamy całkowicie gładką powierzchnię, bez elementów konstrukcyjnych. Ten model jest też korzystny pod względem wentylacji, ponieważ nie ma żadnych elementów konstrukcyjnych, które zaburzałyby przepływ powietrza wewnątrz chlewni. Ten typ konstrukcji zapewnia, że jest to bardzo higieniczne pomieszczenie, łatwe do utrzymania czystości. Ściany działowe dzielące budynek na komory i sektory budujemy z profili PCV wysokiej wytrzymałości. Takie rozwiązanie jest bardzo trwałe i estetyczne.

Marcin Włodarczyk mówi o tuczarni kurtynowej

Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym są tuczarnie kurtynowe, stają się one coraz bardziej popularne. Niektóre nasze realizacje funkcjonują już od ponad pięciu lat. Przy projektowaniu pierwszych obiektów tego typu braliśmy pod uwagę ewentualność, że być może właściciel zechce później zmienić typ wentylacji i zrezygnuje z kurtyn, tzn. zechce zamontować wentylację mechaniczną. Była to nowość na krajowym rynku i pozostawiliśmy taką możliwość przebudowy. Nawet bez depopulacji budynku można w łatwy sposób zdemontować kurtynę i zmienić typ wentylacji. Po kilku latach użytkowania ówcześni inwestorzy nie zrezygnowali jednak z tego rozwiązania, a niektórzy planują budowę kolejnych obiektów również w tym systemie. Budynek taki wymaga nieco innych rozwiązań konstrukcyjnych i nie stosujemy w nich pływ warstwowych, a poszycie ścian oraz dachu stanowi blacha trapezowa. Izolację stanowi wełna mineralna. Niewątpliwie dużą zaletą zastosowania kurtyn jest bardzo niskie zużycie prądu. Energia elektryczna wykorzystywana jest jedynie do zasilenia systemu zadawania paszy, oświetlenia, mycia budynku myjkami ciśnieniowymi oraz okresowego podnoszenia i opuszczania kurtyn. Jest to nieporównywalnie niższe zużycie energii niż w budynkach z wentylacją mechaniczną, która musi pracować 24 h/dobę. 

Cały artykuł ukazał się w listopadowy numerze miesięcznika "Farmer"