PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Tuczarnie, czyli zoptymalizowane budynki

Autor:

Dodano:

Tagi:

W ostatnich latach wiele się zmieniło w kwestii zabudowań przeznaczonych do tuczu świń. Praktycznie odchodzi się już od tradycyjnych budynków murowanych na rzecz tuczarni lekkich, zbudowanych z płyt warstwowych, na konstrukcji stalowej. Mają to być zoptymalizowane obiekty generujące niskie koszty utrzymania, a jednocześnie wytrzymałe.Trudna sytuacja na rynku produkcji świń wymusza na inwestorach, że nowe obiekty do utrzymania świń muszą być jednocześnie trwałe, ale też energooszczędne, łatwe w utrzymaniu i nie generujące później zbędnych kosztów, np. ponoszonych na konserwację obiektu. Jednym z powodów, dlaczego coraz częściej widzimy, że odchodzi się od tradycyjnie murowanych obiektów, są koszty materiałów i samej robocizny. – Koszty budowy i jej szybkość są decydujące przy budowie tuczarni. Dlatego też najbardziej popularne w ostatnim czasie stały się budynki o lekkiej konstrukcji stalowej, z obudową z płyt warstwowych. Zwykle budujemy tuczarnie na ok. 2 tys. tuczników o wymiarach ok. 100 x 18 m. Zazwyczaj stawia się taki budynek w 4 miesiące – mówi Łukasz Kraska z firmy Wesstron.

Na popularności nie tracą również mniejsze budynki, co podkreśla w rozmowie Marcin Włodarczyk z firmy Agricon. – Najczęściej budujemy tuczarnie o wymiarach ok. 15 m x 51 m, mieszczące ok. 960 tuczników. Jesteśmy w stanie wykonać obiekt w ciągu 9-12 tygodni w zależności od pory roku oraz wariantu konstrukcyjno-technologicznego wybranego przez klienta. Zakres prac obejmuje wykonanie robót betoniarskich wraz z fosą do magazynowania gnojowicy, o głębokości 1,0-1,5 m, konstrukcją stalową, poszyciem ścian i dachu, instalacjami wewnętrznymi oraz montażem wyposażenia technologicznego.

Dlaczego akurat płyty warstwowe?

Dzisiejsze chlewnie to lekkie budynki, tworzone na ocynkowanych konstrukcjach stalowych obłożone płytami warstwowymi z rdzeniem poliuretanowym, pokryte okładziną z blachy ocynkowanej dodatkowo powlekanej warstwą poliestru. – Wewnątrz budynku ściany z płyty warstwowej zabezpieczane są przez panele komorowe PVC. Ich wysokość to ok. 1 m, jest to koniecznie, aby chronić ścianę przed zwierzętami utrzymywanymi w kojcach grupowych – wyjaśnia Marcin Włodarczyk z Agricon.

Jeśli weźmiemy pod uwagę środowisko, w jakim będzie funkcjonował budynek, czyli towarzystwo chociażby amoniaku, siarkowodoru, pozostałości paszy i kwasów organicznych, to zabezpieczenie obiektu przed korozją jest podstawą. Dlatego przedstawiciel Wesstron podkreśla, że w tworzonych obiektach stosowane są płyty z najlepszą powłoką antykorozyjną spełniającą wymagania pod względem korozyjności środowiska, w których są używane. – Sam producent płyt daje gwarancję na 15 lat trwałości. Często stosujemy również płyty z okładziną z blachy kwasoodpornej. Konstrukcje są wykonywane z profili zamkniętych, czyli mamy jak najmniej miejsc, gdzie gromadzą się brud i woda, które powodują korozję. Konstrukcje są ocynkowane ogniowo, czyli zanurzane w wannach z gorącym cynkiem. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie, które gwarantuje wieloletnie użytkowanie bez specjalnych zabiegów konserwacyjnych – mówi Łukasz Kraska.

Dodatkowe zalety

Dużą zaletą budynków z płyt warstwowych są gładkie, nieporowate powierzchnie, co gwarantuje łatwość w utrzymaniu czystości. Mycie w takim budynku jest wygodniejsze, bardziej efektywne, a do tego zajmuje mniej czasu niż np. wewnątrz pomieszczeń tynkowanych. Do tego, mając konstrukcję stalową zamkniętą pomiędzy dwoma warstwami blachy, unikamy dodatkowych miejsc, gdzie mogłyby się zbierać zanieczyszczenia. – W praktyce wchodząc do budynku, widzimy sam sufit bez żadnych elementów konstrukcyjnych. To dodatkowo ułatwia zachowanie wysokich standardów higieny, ale też po prostu usprawnia pracę – mówi Marcin Włodarczyk

W obiektach budowanych z płyt warstwowych na pewno jest też łatwiej utrzymać ciepło niż w chlewniach murowanych. Pianka poliuretanowa jest ok. 2 razy bardziej skuteczna pod względem termoizolacyjnym niż np. styropian.

Bez słupów konstrukcyjnych wewnątrz

W projektowanych tuczarniach odchodzi się od stosowania słupów wewnątrz budynków – zdecydowanie utrudniają pracę w obiekcie, a w dużej mierze determinują też układ i wielkość kojców dla zwierząt. Ich brak to kwestia dowolnego i odpowiedniego zaprojektowania budynku. – W przypadku wprowadzenia słupów można sugerować się tym, że odciąża to nieco ciężar samej konstrukcji stalowej. Jednak moim zdaniem jest to tylko pozorna oszczędność, która w praktyce pogarsza funkcjonalność obiektu. Jeśli wewnątrz mamy otwarty budynek bez żadnych ograniczeń powierzchni słupami konstrukcyjnymi, to możemy zaplanować dowolną wielkość kojca tak, by lepiej zoptymalizować grupy tuczonych świń. Otwarte budynki to pełna dowolność w projektowaniu wnętrza pod względem indywidualnych życzeń klienta, a w praktyce to po prostu wygoda i optymalizacja produkcji – tłumaczy Marcin Włodarczyk.

Jaką grubość płyt wybrać?

Przy projektowaniu budynku grubość płyt warstwowych jest dobierana w zależności od regionu, w którym on powstaje. Im większa amplituda temperatur w ciągu roku, tym grubszą warstwę izolacyjną dobieramy. Z drugiej strony nie należy też przesadzać z ich grubością ze względu na zamontowaną wentylację, która dostarcza nam świeże powietrze do budynku, a w związku z tym może niepotrzebnie zwiększać wymianę powietrza. Marcin Włodarczyk podkreśla, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, to w standardowym budynku wyposażonym w wentylację mechaniczną rolę regulatora klimatu przejmie wyposażenie techniczne (np. system schładzania), a nie sama konstrukcja budynku. – W budowanych przez nas tuczarniach grubość płyt warstwowych na ścianach wynosi 60-80 mm, z kolei na sufitach 80-100 mm – mówi.

Dzisiaj wszelkie inwestycje w produkcji świń to trudny temat. Wielu rolników wstrzymuje się z decyzją o budowie nowych chlewni ze względu na utrzymujące się niskie ceny żywca oraz niepewną sytuację związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski. Z kolei inni mówią, że najlepsze inwestycje to te podjęte w kryzysie. Bez względu na plany inwestycyjne można powiedzieć, że tuczarnie na lekkich konstrukcjach to zdecydowanie budynki zoptymalizowane, przydatne na trudne czasy.

Łukasz Kraska z firmy Wesstron mówi o tuczarni termos

Ciekawym rozwiązaniem w naszej ofercie jest budowa tzw. tuczarni termos. Jest to technologia podobna jak przy stawianiu budynków mroźni. Płyty warstwowe są montowane we wnętrzu budynku, a na zewnątrz częściowo pozostaje widoczna konstrukcja budynku – słupy. Wewnątrz obiektu mamy całkowicie gładką powierzchnię, bez elementów konstrukcyjnych. Ten model jest też korzystny pod względem wentylacji, ponieważ nie ma żadnych elementów konstrukcyjnych, które zaburzałyby przepływ powietrza wewnątrz chlewni. Ten typ konstrukcji zapewnia, że jest to bardzo higieniczne pomieszczenie, łatwe do utrzymania czystości. Ściany działowe dzielące budynek na komory i sektory budujemy z profili PCV wysokiej wytrzymałości. Takie rozwiązanie jest bardzo trwałe i estetyczne.

Marcin Włodarczyk mówi o tuczarni kurtynowej

Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym są tuczarnie kurtynowe, stają się one coraz bardziej popularne. Niektóre nasze realizacje funkcjonują już od ponad pięciu lat. Przy projektowaniu pierwszych obiektów tego typu braliśmy pod uwagę ewentualność, że być może właściciel zechce później zmienić typ wentylacji i zrezygnuje z kurtyn, tzn. zechce zamontować wentylację mechaniczną. Była to nowość na krajowym rynku i pozostawiliśmy taką możliwość przebudowy. Nawet bez depopulacji budynku można w łatwy sposób zdemontować kurtynę i zmienić typ wentylacji. Po kilku latach użytkowania ówcześni inwestorzy nie zrezygnowali jednak z tego rozwiązania, a niektórzy planują budowę kolejnych obiektów również w tym systemie. Budynek taki wymaga nieco innych rozwiązań konstrukcyjnych i nie stosujemy w nich pływ warstwowych, a poszycie ścian oraz dachu stanowi blacha trapezowa. Izolację stanowi wełna mineralna. Niewątpliwie dużą zaletą zastosowania kurtyn jest bardzo niskie zużycie prądu. Energia elektryczna wykorzystywana jest jedynie do zasilenia systemu zadawania paszy, oświetlenia, mycia budynku myjkami ciśnieniowymi oraz okresowego podnoszenia i opuszczania kurtyn. Jest to nieporównywalnie niższe zużycie energii niż w budynkach z wentylacją mechaniczną, która musi pracować 24 h/dobę. 

Cały artykuł ukazał się w listopadowy numerze miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Polak2 2021-07-22 14:14:52
  Dlaczego nie dotuje się małych chodowców tuczników, powinni otrzymywać dofinansowania, zamiast tworzenia w budynkach chlewniach tuczarni na kilkaset sztuk. Pop pierwsze jest to bardzo duża ilość w jednym miejscu co powoduje bardzo dużą uciążliwość odorową dla sąsiednich nieruchomości, spadek ceny gruntów oraz bardzo zły wpływ na zdrowie mieszkańców. Po drugie system nakładczy jest to lobby dużych firm którzy wszystko dają a rolnik zajmuje się tylko doglądaniem. Już kiedyś było zamieszczone w internecie, że wpłynęło pismo od firm zajmujących się tuczem kontraktowym aby skasować rodzimych producentów tuczników i dlatego mamy teraz tylko chów przemysłowy w którym tuczniki rosną trzy miesiące. I nie dziwmy się że ludziom śmierdzi, maja racje, że śmierdzi, gdyż z takiego tuczu wydziela się bardzo duży odór powinien być nakaz montażu filtrów w fermach powyżej 100szt. w tuczu kontraktowych gdyż nie jest to normalny chów jak kiedyś był w małych gospodarstwach. Obudźmy się i dajmy żyć innym aby nie musieli żyć w smrodzie. jeśli mają być tuczarnie przemysłowe to stwórzcie strefy tuczu tak jak są tworzone strefy ekonomiczne dla przemysłu niech będą oddalone od mieszkań i tam sobie trzymają i smrodzą ile im pasuje. Zróbmy z tym wreszcie porządek. Z tuczu przemysłowego jest odór takiego kiedyś nie było w tuczu jak tucznik rósł pół roku i na pewno mięsko było zdrowsze.
 • Krzysztof 2018-12-16 21:35:47
  A bo to trzeba trochę dołożyć i budować z płyt PIR a nie PUR
 • jarek 2018-11-19 17:59:40
  powinien być zakaz budowy budynków inwentarskich z tego dziadostwa jest to materiał nie do ugaszenia, nadaje się ewentualnie na magazyn a nie tam gdzie są żywe zwierzęta w okolicy spłoneła taka tuczarnia żadnej świni nie uratowali
 • Marcin 2018-11-18 12:46:11
  A jak płonie uuuuuuuu!
 • jerro 2018-11-17 17:23:57
  moja murowana chlewnia ma 40 lat i myślę, że to lepszy sposób. Taka po 16 latach do generalnego remontu i całe zyski w remont.
  • Dominik 2018-12-15 09:18:38
   Twoja ma 40 i postoi nastepne a oni daja gwarancje na 15

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.161.98.96
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.