W zeszłym tygodniu na niemieckim rynku nastąpiła kolejna duża podwyżka cen tuczników. Obecnie tamtejsze rzeźnie płacą za tuczniki o mięsności 56 proc. 1,73 euro/kg. Podwyżki cen „za Odrą” przełożyły się naturalnie na poziom cen w krajowych skupach, jednak nie we wszystkich. W niektórych zakładach z którymi kontaktuje się nasza redakcja wciąż obowiązują ceny z końca marca.

W szczególności dotyczy to zakładów skupujących tuczniki w wadze żywej. Tu wciąż można spotkać zakłady oferujące rolnikom ceny rzędu 4,50 zł/kg netto. Są jednak także takie, które za żywiec płacą złotówkę więcej. Przedstawiciele skupów nie chcą wypowiadać się na temat ewentualnych podwyżek cen, jednak jeśli obecne trendy się utrzymają, prędzej czy później również w tych zakładach ceny wzrosną.  

Według danych pozyskanych z kilkunastu skupów, z którymi kontaktuje się nasza redakcja, średnia cena żywca wieprzowego wciąż nie przekroczyła jeszcze poziomu 5 zł/kg netto. Obecnie wynosi ona 4,98 zł/kg netto, będąc tym samym o około 5 groszy więcej niż tydzień temu.

Znacznie większe podwyżki cen odnotowano natomiast tuczników sprzedawanych w WBC: tu ceny wzrosły aż o 17 groszy do poziomu 6,65 zł/kg tucznika ocenionego w klasie E. Spotkać można zakłady płacące za klasę E powyżej 7 zł/kg.