Jak wynika z danych pochodzących z naszej redakcyjnej sondy, w ciągu ostatniego tygodnia ceny w krajowych skupach żywca wieprzowego skurczyły się o 6 - 9 groszy. Za żywiec wieprzowy podmioty skupujące oferują średnio 4.05 zł netto za kilogram. Ceny tuczników w wadze żywej wahają się w granicach 3,60 - 4,50 zł netto za kilogram. Za półtusze w klasie E, skupy oferują przeciętnie 5,29 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 5,03 - 5,65 zł netto za kilogram. 

Wspomniane obniżki dotyczą oczywiście cen średnich. Część zakładów od kilku tygodni nie zmienia wartości cenników, w niektórych tuczniki potaniały zaś nawet o 30 groszy. Sytuacja ta jest o tyle nietypowa, że prawie od miesiące na niemieckiej giełdzie nie obserwujemy żadnych spadków cen. Korekty w krajowych skupach zwykle uzasadniane są zaś sytuacją u naszych zachodnich sąsiadów. 

Obniżki wynikają prawdopodobnie z zapowiedzianego dwa tygodnie temu wprowadzenia embarga na polską wieprzowinę przez władze USA. Już kilka dni temu Stany Zjednoczone zdecydowały o wznowieniu importu z większości krajowych zakładów posiadających uprawnienia eksportowe, a blokada dotyczyć ma tylko trzech podmiotów. Tym samym liczymy na to, że w najbliższych dniach ceny stopniowo zaczną wracać do poziomu sprzed ogłoszenia embarga. 

>>>>> Czytaj więcej: Polska wieprzowina wraca na amerykański rynek!

 Więcej tematów dotyczących aktualnej sytuacji rynkowej i opłacalności chowu świń poruszymy podczas konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie" która odbędzie się już 7 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Już dziś zgłoś swój udział w spotkaniu!