Luty jest z pewnością dobrym miesiącem dla producentów trzody chlewnej. W ciągu ostatnich czterech tygodni fatalnie niskie ceny tuczników wzrosły do wyraźnie wyższego poziomu. Tendencja ta utrzymała się również w ostatnim tygodniu miesiąca. W porównaniu z zeszłym tygodniem zarówno żywiec, jak i tuczniki sprzedawane w wadze bitej ciepłej wyraźnie podrożały.

W ciągu ostatnich siedmiu dni ceny żywca wieprzowego wzrosły średnio o 15 groszy i wynoszą obecnie 4,34 złote netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 4 - 4,70 zł netto za kilogram. Nieco mniejsze podwyżki odnotowano natomiast w przypadki świń sprzedawanych w WBC. Ceny tusz wieprzowych w klasie E, podrożały w omawianym okresie o 11 groszy i wynoszą obecnie średnio 5,80 zł netto za kilogram. Ceny zawierają się w przedziale 5,70 - 6,03 zł netto za kilogram.

Trudno przewidzieć, co przyniosą najbliższe tygodnie. Z jednej strony, popyt na wieprzowinę (a co za tym idzie także wzrost cen), napędzane były w dużej mierze przez wyższe zapotrzebowanie rynku chińskiego, co wynikało z obchodzonego w tym kraju 16 lutego święta Nowego Roku. Teoretycznie koniec lutego powinien przynieść zatem osłabienie koniunktury, na rynek korzystnie może jednak wpłynąć zbliżająca się Wielkanoc.