W porównaniu z zeszłym tygodniem ceny skupu tuczników są obecnie średnio o 10 groszy niższe. Wszystko za sprawą zeszłotygodniowych obniżek cen na niemieckim rynku. Przypomnijmy: po środowym notowaniu "dużej giełdy" stawki za tuczniki obniżono o 6 eurocentów.

Według danych z naszej redakcyjnej sondy ceny żywca wynoszą obecnie 5,29 zł netto za kilogram, czyli o 11 groszy mniej niż przed tygodniem. Ceny świń w wadze żywej utrzymują się w granicach 4,80 - 5,60 zł netto za kilogram. Nieco mniejszy spadek odnotowano w przypadku tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Stawki za półtusze w klasie E spadły do poziomu 6,92 zł netto za kilogram, co oznacza że są one niższe o 9 groszy niż tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 6,70 - 7,30 zł netto za kilogram. Warto nadmienić, że po raz pierwszy od początku kwietnia stawki za półtusze w klasie E spadły poniżej granicy 7 zł netto za kilogram.

Pomimo ostatnich obniżek, ceny tuczników wciąż pozostają na wysokim poziomie. Wśród producentów narasta jedna poirytowanie. Ciężko bowiem racjonalnie wytłumaczyć ostatnie obniżki podążaniem za rynkiem niemieckim, skoro duże podwyżki cen jakie obserwowaliśmy w maju i czerwcu nie wpłynęły na poziom cen w kraju. O tym, czy ostatnie wydarzenia pociągną za sobą dalszy spadek cen napiszemy już wkrótce.