Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy, miniony tydzień przyniósł pewne ożywienie na rynku żywca wieprzowego. Wzrosły zarówno stawki za żywiec wieprzowy, jak i za tuczniki sprzedawane w wadze bitej ciepłej. 

Ile kosztują tuczniki?

Za tuczniki w wadze żywej krajowe zakłady płacą obecnie średnio 4,90 zł netto za kilogram, co oznacza, że w porównaniu z ubiegłym tygodniem stawki skupu wzrosły o 5 groszy. Ceny wahają się w granicach 4,17 - 5,20 zł netto za kilogram. Za półtusze w klasie E krajowe skupy płacą obecnie średnio 6,37 zł netto, czyli o 12 groszy więcej niż tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 5,95 - 6,70 zł netto za kilogram. 

Ze strony zakładów mięsnych słyszymy, że tucznik ze strefy białej staje się towarem coraz bardziej poszukiwanym. Nic dziwnego, wszak ASF potwierdzono w ważnych dla krajowej produkcji trzody chlewnej obszarach. Niestety opisane wyżej podwyżki dotyczą producentów ze strefy białej - w strefie czerwonej problemem jest nie tylko cena skupu znacznie poniżej rynkowej, ale sam odbiór tuczników. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników