Spadki cen są bolesne, trudno jednak mówić, by były one dla producentów zaskoczeniem. Zapowiedzią zmian w krajowych cennikach były zeszłotygodniowe korekty na niemieckiej giełdzie. Po środowej sesji stawki u naszych zachodnich sąsiadów skurczyły się o 8 eurocentów.

Według danych pochodzących z naszej cotygodniowej sondy krajowy skupy obniżyły ceny tuczników średnio o 30-40 groszy. Za żywiec wieprzowy płacą one przeciętnie 4,77 zł netto (5,07 zł netto przed tygodniem), ceny wahają się zaś w granicach 4,30 - 5,30 zł netto za kilogram. W przypadku tuczników w wadze bitej ciepłej, średnia cena za klasę E wynosi obecnie około 6,20 zł netto (6,60 zł netto w ubiegłym tygodniu). Ceny wahają się w granicach 5,65-6,40 zł netto za kilogram. 

Niestety trudno jest powiedzieć co przyniosą kolejne tygodnie. Z jednej strony jesteśmy w okresie, w którym ze względu na sezonowy wzrost zapotrzebowania na wieprzowinę powinniśmy wkrótce doczekać się poprawy cen. Sytuację komplikuje jednak przedłużający się lockdown i zimna wiosna, które to czynniki nie sprzyjają wzrostowi konsumpcji mięsa. 

Sprawdź aktualne notowanie cen tuczników!