W odpowiedzi na trend deficytu w ukraińskiej produkcji wieprzowiny, KSG Agro inwestuje w rekonstrukcję swojej infrastruktury do chowu i hodowli świń, by w przyszłości móc uzupełniać braki tego gatunku mięsa na lokalnym rynku.

W ramach programu inwestycyjnego na rok 2020 ukraiński agroholding KSG Agro notowany na GPW w Warszawie skieruje większą część planowanego wolumenu inwestycji w wysokości ponad 25 milionów hrywien (około 1 mln USD) na modernizację (de facto zbudowanie na nowo) tak zwanego “matecznika” czyli chlewni do chowu macior oraz kompleksu do tuczu prosiąt.

Budowa dodatkowej tuczarni, zgodnie ze wstępnym planem, zostanie ukończona w sierpniu 2020 r. Spółka dostanie nowoczesny zakład hodowli dla 2340 warchlaków od 30 kg i tuczników do 100-110 kg.

Uruchomienie nowego matecznika poprawi warunki utrzymania macior i umożliwi zwiększenie produkcji prosiąt oraz ich jakości. Chlewnia, która zostanie oddana do użytku w październiku 2020 r., będzie przeznaczona dla chowu 360 macior.

Podczas modernizacji dwóch obiektów spółka korzysta z produktów i usług znanych firm, w szczególności Skiold i DACS (Dania) oraz WEDA i Big Dutchman (Niemcy).

Według danych państwowej służby statystycznej Ukrainy pogłowie świń w kraju spada na około 5% rocznie, głównie w gospodarstwach domowych. Z powodu zaburzeń międzynarodowych łańcuchów dostaw spada również wolumen importu wieprzowiny z Polski, Niemiec i Kanady.

Obecne tempo recesji domowej hodowli daje możliwość prognozować, że w ciągu najbliższych pięciu lat Ukraina może stracić około miliona świń. Zwolnienie niszy rynkowej już dziś jest dla podmiotów hodowli przemysłowej zachętą do zwiększenia mocy produkcyjnych i wydajności produkcji.

- Zmodernizowane obiekty pozwolą nam lepiej sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości wieprzowinę”, komentuje Siergiej Kasjanow, prezes KSG Agro. - Na rynku ukraińskim występuje poważny niedobór świń dobrej genetyki, chcemy więc w pełni wykorzystać przewagę konkurencyjną, ponieważ nasze świnie są genetyki duńskiej, jednej z najlepszych na świecie.