- USA są bardzo rozczarowane, że Rosja zawiesiła import amerykańskiego mięsa, które jest produkowane przy zastosowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa na świecie - napisali we wspólnym oświadczeniu minister rolnictwa Tom Vilsack i przedstawiciel USA ds. handlu Ron Kirk.

Zakaz, który wszedł w życie w poniedziałek, wiąże się z żądaniem Rosji, aby sprowadzane przez nią z USA mięso wołowe i wieprzowe miało potwierdzone badaniami certyfikaty, iż jest wolne od raktopaminy. Jednak ministerstwo rolnictwa USA nie dysponuje programem wykrywania raktopaminy oraz wydawania odpowiednich certyfikatów.

Raktopamina to dodatek paszowy zwiększający u zwierząt hodowlanych przyrost masy mięśniowej kosztem tkanki tłuszczowej. W USA i Kanadzie wolno ją stosować w ściśle określonych ilościach, natomiast w Unii Europejskiej jest zakazana.

Światowa Organizacja Żywności (FAO) ogłosiła w lipcu, że raktopamina nie ma wpływu na ludzkie zdrowie, jeśli stosuje się ją w odpowiednich ilościach.

- Pomimo powtarzających się żądań amerykańskich w sprawie rozmów na temat bezpieczeństwa używania raktopaminy Rosja odmawiała zaangażowania się w konstruktywny dialog i po prostu wstrzymała import amerykańskiego mięsa. USA wzywają Rosję do niezwłocznego otwarcia rynku dla amerykańskiego mięsa i wyrobów mięsnych, aby w ten sposób wypełniła swe zobowiązania jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO) - głosi amerykańskie oświadczenie.