W odpowiedzi na amerykańskich senatorów, którzy naciskali na firmę w związku z ogniskami koronawirusa w rzeźniach. Smithfield potwierdził, że nie we wszystkich sektorach produkcyjnych da się utrzymać odpowiedni dystans pomiędzy pracownikami, jak np. w sektorze pakowania.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention, firmy zajmujące się pakowaniem mięsa znajdują się pod rosnącą presją, aby chronić pracowników po tym, jak ponad 16 000 pracowników w 23 stanach zostało zarażonych COVID-19, a 86 pracowników zmarło w okolicznościach związanych z chorobą układu oddechowego.

Demokratyczni senatorowie Elizabeth Warren i Cory Booker powiedzieli w zeszłym miesiącu, że Smithfield, Tyson Foods Inc, JBS USA i Cargill Inc.  narazili pracowników na niebezpieczeństwo, aby utrzymać produkcję. Senatorowie zapytali firmy, ile mięsa przewieźli do Chin, ostrzegając przed brakami krajowymi spowodowanymi wybuchami w rzeźniach.

Smithfield, w odpowiedzi z 30 czerwca opublikowanej w piątek, powiedział, że wzniósł fizyczne bariery i podjął inne kroki w celu ochrony pracowników na obszarach, gdzie dystans społeczny jest niemożliwy.

Firma, której właścicielem jest chińska firma WH Group Ltd (0288.HK), sprzeciwiała się zmniejszaniu prędkości linii technologicznej w celu zwiększenia przestrzeni między pracownikami. Stwierdzono, że spowolnienie spowoduje wzrost liczby świń w gospodarstwach, co doprowadzi do konieczności uśmiercania  zwierząt w gospodarstwach i wyższych cen żywności.

-- Na dobre i na złe, nasze zakłady są tym, czym są - powiedział Kenneth Sullivan, dyrektor Smithfield. - Cztery ściany, projekt techniczny, efektywne wykorzystanie przestrzeni itp. Rozłożyć? W porządku. Gdzie? - mówił senatorom.

Tyson wyjasniał, że zmniejszył liczbę pracowników na liniach produkcyjnych i stworzył bariery lub wymagane osłony twarzy w obszarach, w których nie można dystansować pracowników.

- Firmom tym najwyraźniej nie można ufać, że postępują właściwie - powiedział Booker. On i Warren wezwali do wprowadzenia nowych przepisów w celu ochrony pracowników.

Smithfield, Tyson i JBS nie ujawnili, ile mięsa wyeksportowali. JBS, jednostka brazylijskiej JBS SA, twierdzi, że stanowi mniej niż 10% eksportu wieprzowiny z USA do Chin. Firma Cargill twierdzi, że w tym roku nie eksportowała amerykańskiej wołowiny ani indyka do Chin.