System Neuthox oferowany przez firmę JORGENSEN CLEANTECH otrzymał Złoty Medal na Targach Ferma 2016 w Łodzi. System w trybie ciągłego działania skutecznie zapobiega powstawaniu biofilmu i usuwa patogeny z instalacji wodnej. Zasada działania jest oparta na technologii elektrolizy i utlenianiu, wykorzystuje roztwór soli i prąd elektryczny, do wytwarzania płynnego koncentratu Neuthox.

Zawarte w nim aktywne substancje skutecznie współdziałają, są to: kwas podchlorawy, który niszczy błony komórkowe bakterii oraz podchloryn sodu degradujący ich DNA. Koncentrat jest bezpieczny w produkcji zwierzęcej, nietoksyczny i niekorozyjny. Najważniejszą aktywną substancją w Neuthoxie jest bardzo dobrze tolerowany przez zwierzęta kwas podchlorawy.

Dodatkowa zaleta Neuthoxu to długotrwałe utrzymanie wysokiego potencjału oksydacyjnego, co jest niezwykle ważne na przykład na fermach kur, gdzie długość wodociągów można liczyć w kilometrach.

Koncentrat jest dawkowany automatycznie do wodociągu. Wszystkie funkcje wbudowane są do jednego urządzenia, które praktycznie nie wymaga obsługi. Wystarczy doglądać i raz na kilkanaście dni dosypać soli.

- Na inwestycję w taki system należy przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednakże jest on bardzo ekonomiczny w użyciu i dla większych stad okres zwrotu wynosi często poniżej roku – wyjaśnia w rozmowie Tom Jorgensen, właściciel firmy.

System Neuthox jest popularnie wykorzystywany we francuskich i duńskich stadach drobiu i trzody chlewnej. Jednym z przykładów, gdzie użytkuje się system to gospodarstwo duńskiego producenta prosiąt Jensa Ole Bladta, który utrzymuje stado 1100 loch w system żywienia na mokro. W 2013 r. zainstalował on system Neuthox, a teraz roczne oszczędności (w przeliczeniu z DKK) wynoszą ok. 160 tys. zł.

- 100 tysięcy oszczędza, ponieważ nie kupuje już zakwaszacza do paszy, ani nie stosuje środków dezynfekujących do wodociągów oraz do wykonania dezynfekcji po myciu. Pozostałe oszczędności wynikają z redukcji upadków oraz mniejszego spożycia antybiotyków – wyjaśnia Tom Jorgensen.

Zobacz jak wygląda instalacja systemu Neuthox.