Drugi tydzień z rzędu na krajowym rynku możemy zaobserwować wyraźny spadek cen tuczników. To oczywiście następstwo zmian w cennikach niemieckich: od początku marca ceny świń rzeźnych spadły w tym kraju o 10 eurocentów, co miało bezpośrednie przełożenie na poziom cen w naszym kraju.

W porównaniu z zeszłym tygodniem, cena żywca wieprzowego spadła w naszym kraju średnio o 9 groszy i wynosi obecnie 4,27 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 4,00 - 4,50 zł netto za kilogram. Większy spadek cen odnotowano w przypadku świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej: za kilogram tuszy w klasie E, zakłady płacą średnio 5,64 zł netto za kilogram, czyli o 16 groszy mniej niż tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 5,50 - 5,85 zł netto za kilogram.

Kolejny rok z rzędu okazuje się zatem, że okres przedświąteczny wcale nie przynosi oczekiwanych podwyżek cen. Dzieje się zupełnie inaczej. Pokazuje to tym samym, jak nieprzewidywalny jest rynek żywca wieprzowego. Tym trudniej przewidzieć co przyniosą kolejne tygodnie.