O wynikach poszukiwań poinformował PAP w czwartek wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku Henryk Grabowski.

Od 3 do 10 listopada akcja prowadzona była w kolejnych sześciu powiatach: białostockim, sokólskim, siemiatyckim, hajnowskim, bielskim i monieckim. Uczestniczyło w niej m.in. 90 żołnierzy. Codziennie do przeszukania był teren o powierzchni ok. 10 km kwadratowych w miejscach, gdzie wcześniej znajdowano padłe dziki zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF).

Takich zwierząt nie znaleziono. - Gdybyśmy znaleźli, można byłoby powiedzieć że to dobrze, bo wyzbieraliśmy te padłe dziki. A z drugiej strony fakt, iż ich nie znaleźliśmy, świadczy o tym, że tych dzików nie mamy w nadmiarze - powiedział PAP Grabowski.

Przywołał też opinię żołnierzy uczestniczących w poszukiwaniach, którzy szli przez las tyralierą, iż płoszyli tylko pojedyncze dziki.

Województwo podlaskie było pierwszym regionem w Polsce, gdzie w lutym 2014 roku odnotowano przypadki ASF u dzików. Od tamtej pory w kraju potwierdzono 124 przypadki ASF u dzików (u ponad 180 sztuk dzików; czasem jeden przypadek stanowiła grupa dzików) oraz 23 ogniska tego wirusa u świń.

Obecnie występowanie wirusa ASF, choroby śmiertelnej dla dzików i trzody chlewnej, ale niegroźnej dla ludzi, notowane jest też w województwach lubelskim i mazowieckim.

W czwartek Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o trzech najnowszych przypadkach ASF u dzików, z czego dwie sztuki odnotowano w województwie podlaskim (dzik padły i dzik odstrzelony), a jeden na Lubelszczyźnie.

Ministerstwo Środowiska podało, że - jak wynika z przeprowadzonej inwentaryzacji - populacja dzików w Polsce została obecnie zredukowana do 144 tys. sztuk, a średnie zagęszczenie to pięć osobników na 1 tys. ha. Trwa jeszcze inwentaryzacja dzików w ośmiu parkach narodowych, które znajdują się na terenie zagrożonym ASF. Jej wyniki mają być znane 30 listopada.

Z szacunkowych danych Stacji Badawczej w Czempiniu, podawanych przez Lasy Państwowe przed jesienną inwentaryzacją dzików wynikało, że w Polsce na terenach leśnych żyje ok. 230 tys. dzików.