Wirus afrykańskiego pomoru świń został znaleziony niedawno u nieżywego odyńca na obszarze miasta Cottbus, na południe od Gallinchen. Nie powoduje to powstania nowej sytuacji epidemicznej.

Właściwy urząd weterynaryjny powiatu Spree-Neiße/miasta Cottbus rozpoczął zakrojone na szeroką skalę i intensywne poszukiwania z wykorzystaniem psów poszukiwawczych, w celu określenia zasięgu epidemii padłych zwierząt łownych.

Intensywna epidemia ASF 

Według szefa zespołu kryzysowego ds. ASF i sekretarza stanu ds. ochrony konsumentów, epidemia od tygodni jest bardzo intensywna w powiecie Spree-Neisse W związku z jesiennymi dzikimi znaleziskami w ostatnich dniach stało się widoczne rozszerzanie się epidemii w kierunku Cottbus. Obecny przypadek nie prowadzi do nowej sytuacji, ponieważ znalezisko znajduje się w obrębie istniejącego obszaru rdzenia, który został odpowiednio wytyczony przez ogrodzenia. Niemniej jednak sytuacja jest poważna, ponieważ za wszelką cenę należy zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby na północ,

Środki zaradcze wobec ASF

Oprócz wznoszenia ogrodzeń, niezbędne jest całkowite usunięcie dzików z utworzonej białej strefy, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Pomoc myśliwych jest do tego niezbędna. Niemcy wypłacają zwrot kosztów w wysokości 150 euro za każdego odstrzelonego dzika w wyznaczonym obszarze objętym ograniczeniami.