W piątek Główny Inspektorat Weterynarii opublikował dane dotyczące liczby przypadków afrykańskiego pomoru świń potwierdzonych w pierwszych dwóch tygodniach 2019 roku. W tym czasie na obszarze czterech województw potwierdzono 114 przypadków choroby. Pojawiły się one w czterech województwach, z czego większość z nich wystąpiła na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Na Lubelszczyźnie najwięcej przypadków pomoru odnotowano w powiecie chełmskim. Na obszarze siedmiu gmin (Chełm, Białopole, Dorohusk, Kamień, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Sawin) potwierdzono łącznie jedenaście przypadków ASF). Zachorowania potwierdzono także w powiatach:

- krasnostawskim (dwa przypadki w gminie Siennica Różana, po jednym przypadku w gminach Krasnystaw i Kraśniczyn)

- lubartowskim (pięć przypadków w gminie Ostrów Lubelski, jeden przypadek w gminie Niedźwiada)

- łęczyńskim (trzy przypadki w gminie Łęczna, jeden przypadek w gminie Ludwin)

- bialskim (po jednym przypadku w gminach Sławatycze i Sosnówka)

- łukowskim (jeden przypadek w gminie Trzebieszów)

- radzyńskim (jeden przypadek w gminie Kąkolewnica)

Najwięcej, bo aż 50 przypadków choroby potwierdzono w województwie mazowieckim. Ponad 20 z nich pojawiło się w powiecie piaseczyńskim. Wystąpiły one w gminach Konstancin - Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno, Prażmów i Tarczyn. Poza tym na Mazowszu choroba pojawiła się w powiatach:

- garwolińskim (po trzy przypadki w gminach Garwolin i Górzno, a także jeden przypadek w gminie Pilawa)

- kozienickim (jeden przypadek w gminie Głowaczów)

- mińskim (jeden przypadek w gminie Mrozy)

- nowodworskim (dwa przypadki w gminie Leoncin)

-otwockim (po jednym przypadku w gminach Karczew i Sobienie-Jeziory)

- siedleckim (dwa przypadki w gminie Korczew, jeden przypadek w gminie Wiśniew)

- warszawskim zachodnim (cztery przypadki w gminie Kampinos, trzy przypadki w gminie Leszno)

Poza tym cztery przypadki afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w Warszawie. Po dwa z nich wystąpiły na Bielanach i Wawrze.

Blisko 30 przypadków choroby pojawiło się na terenie województwa warmińsko - mazurskiego. Pojawiły się one w powiatach:

- bartoszyckim (dwa przypadki w gminie Górowo Iławieckie, po jednym przypadku w gminach Bartoszyce i Sępopol)

- braniewskim (cztery przypadki w gminie Pieniężno, jeden przypadek w gminie Lelkowo)

- gołdapskim (jeden przypadek w gminie Banie Mazurskie)

- lidzbarskim (trzy przypadki w gminie Lidzbark Warmiński

- oleckim (sześć przypadków w gminie Świętajno, dwa przypadki w gminie Kowale Oleckie)

- piskim (trzy przypadki w gminie Biała Piska

- węgorzewskim (po dwa przypadki w gminach Węgorzewo i Pozezdrze)

Siedem przypadków choroby wystąpiło na terenie województwa podlaskiego. Pojawiły się one w powiatach:

- augustowskim (po jednym przypadku w gminach Augustów i Nowinka)

- białostockim (jeden przypadek w gminie Wasilków)

- grajewskim (jeden przypadek w gminie Radziłów)

- siemiatyckim (po jednym przypadku w gminach Grodzisk i Milejczyce)

- suwalskim (jeden przypadek w gminie Suwałki)\

W omawianym okresie obecność wirusa ASF potwierdzono w tkankach łącznie 199 zwierząt, z czego u 23 z nich potwierdzono obecność przeciwciał.

Problem ASF będzie jednym z tematów konferencji "Nowoczesna Produkcja - Świnie", która odbędzie się już 30 stycznia w miejscowości Wieniec Zdrój k. Włocławka. Udział w spotkaniu jak zwykle jest bezpłatny, zarejestruj się już dziś!