Chemioprofilaktyka szybko obniża potencjał zakaźny w populacji zwierząt oraz ilość bytujących  tam chorobotwórczych jak i warunkowo chorobotwórczych bakterii. Co bardzo ważne, ogranicza możliwość infekcji miedzy różnymi grupami warchlaków, które są wprowadzane do jednej tuczarni czasami z różnych źródeł zakupu.

- Z drugiej strony niestety stosowanie antybiotyków – nawet długotrwałe – nie pozwala na całkowitą eliminację chorobotwórczych patogenów ze środowiska. W związku z czym wystąpienie choroby zostaje jedynie opóźnione o czas stosowania leków – tłumaczy prof. Zygmunt Pejsak z PIW – PIB w Puławach.

Objawy chorobowe u zwierząt uwidaczniają się zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni od odstawienia leku. Dlatego nowe poglądy na temat uodparniania zwierząt na początku tuczu dotyczą budowania odporności pozakaźnej stada przy udziale antybiotyków.

- Dlatego antybiotyki należy zastosować dopiero po  około tygodniu od zasiedlenia tuczarni. Zazwyczaj  ujawniają się w tym momencie pierwsze objawy chorobowe u zakupionych warchlaków. Lek stosuje się przez okres zalecany przez producenta – zazwyczaj 5 -7 dni  po czym stosowanie chemioterapeutyku należy zawiesić na 7 dni, i po tym okresie powtórzyć postępowanie. Zalecany program powtarza się zazwyczaj 3 – 4 razy tzw. pulsacyjne stosowanie leku – tłumaczy prof. Pejsak.