Nie widać żadnych oznak, świadczącym o tym, by sytuacja hodowców trzody chlewnej miała się w najbliższym czasie poprawić. Od początku roku w skupach obserwujemy stagnację, lub minimalne spadki cen skupu. Spośród 13 zakładów z którymi kontaktuje się nasza redakcja, w minionym tygodniu 6 z nich obniżyło ceny skupu tuczników przeciętnie o 10 groszy, a w 7 cena pozostała bez zmian.

Aktualnie średnia żywca wieprzowego wynosi 3,55 groszy/kg netto i jest o 5 groszy niższa niż w zeszłym tygodniu. Ceny skupu żywca wahają się od 3,30 do 3,90 zł/kg netto. Taki sam spadek dotknął ceny tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za kilogram klasy E zakłady płacą średnio 3,93 zł, a ceny wahają się od 4,70 do 5,20 zł/kg netto.

Niestety, nadprodukcja wieprzowiny jaką obserwujemy w UE skutecznie ogranicza możliwość znaczących podwyżek. Nadzieją jest pojawienie się możliwości wznowienia eksportu europejskiej wieprzowiny do Rosji. Dopóki to nie nastąpi trudno jest przewidywać by sytuacja hodowców mogła się znacząco poprawić.