Korekty dotyczą głównie ceny tucznika w wadze bitej ciepłej. Za kilogram klasy E krajowe skupy płacą przeciętnie 10,82 zł netto za kilogram, czyli o 4 grosze więcej niż przed tygodniem. Ceny wahają się w granicach 10,15 - 11,10 zł netto za kilogram. 

Nie zmieniły się natomiast ceny tuczników w wadze żywej. Tak jak przed tygodniem żywiec kosztuje 8,55 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 8,20 - 9,00 zł netto za kilogram. 

Perspektywy podwyżek cen tuczników

Nie jest jednak wykluczone, że stagnacja na rynku jest jedynie przejściowa. Tłumaczy ją skrócony tydzień ubojowy związany z nadchodzącą Wielkanocą. Jednak zdaniem Aleksandra Dargiewicza, prezesa "Polpig"-u, istnieją spore perspektywy dla podwyżek cen tucznika:

W zakładach przetwórczych poziom zapasów wieprzowiny jest na niskim poziomie. Podaż żywca wieprzowego pozostanie mała w nadchodzących miesiącach. Ponadto branża szykuje się na rozpoczęcie sezonu grillowego. Eksport do Azji powoli rośnie, a importerzy przyzwyczajają się do wysokich cen europejskiej wieprzowiny. Wielu uczestników rynku przewiduje, że szczyt cenowy przypadnie dopiero w okresie letnich miesięcy - czytamy w komentarzu eksperta