Według informacji która pojawiła się dziś rano w mediach społecznościowych, potwierdzono właśnie kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń. Miało ono pojawić się w zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego. Chodzi konkretnie o gminę Lidzbark Warmiński w powiecie lidzbarskim. Ognisko pomoru pojawić się miało w niewielkim gospodarstwie - omawiane stado liczy około 50 świń. 

Miejsce wystąpienia ogniska położone jest na obszarze strefy niebieskiej, co związane jest z występowaniem choroby w stadach świń w ubiegłym roku. Ostatnie ognisko choroby w tej okolicy potwierdzono 24 września. 

To już trzecie w tym tygodniu ognisko afrykańskiego pomoru świń. Poprzednie dwa potwierdzono we wtorek i czwartek w południowej części województwa lubelskiego (pow. tomaszowski i zamojski). Tym samym weszliśmy prawdopodobnie (choć ze sporym opóźnieniem) w charakterystyczny dla lat minionych "sezon ognisk ASF". 

Od początku roku potwierdzono łącznie 9 ognisk ASF. W porównaniu z rokiem ubiegłym sytuacja pozornie wygląda dość dobrze - w analogicznym okresie roku 2019 ASF potwierdzono już w blisko 30 stadach świń. Biorąc jednak pod uwagę szkody wyrządzone przez chorobę widać, że sytuacja jest poważna: od początku roku na skutek choroby padło, lub zostało uśpionych blisko 36 tys. świń - więcej niż we wszystkich 48 zeszłorocznych ogniskach pomoru. 

Aktualizacja:

Dziewiąte ognisko ASF zostało przed chwilą potwierdzone przez Główny Inspektorat Weterynarii